Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław August Poniatowski - biografia, życiorys - strona 2

poczynań króla miała być konfederacja zawiązana w Barze dnia 22 października 1770 roku. Celem buntu było obalenie króla. 

Monarcha był człowiekiem światłym i skorym do przeprowadzania reform służących poprawie sytuacji w kraju. Tym bardziej krzywdzące było stanowisko, jakie zajmowała wobec niego szlachta. To właśnie on udoskonalił armię, wprowadzając do niej piechotę czy chociażby armaty. Panował również nad polityką monetarną w kraju. Organem kontroli miała być komisja mennicza. Król na uwadze miał rozwój i wykształcenie młodych ludzi. Dzięki niemu, w roku 1765, powstała Szkoła Rycerska, a także Komisja Edukacji narodowej (1772 rok). 

Szlachta i możni panowie z dużą dozą rezerwy przyglądali się poczynaniom władcy. Jednakże jeszcze większy niepokój, spowodowany staraniami i inicjatywami Poniatowskiego, odczuwała Katarzyna II. Aby zapobiec zbytniej samowoli polskiego władcy, na sejmie w roku 1767 uchwalono prawa kardynalne, których przestrzegania zobowiązała się strzec caryca. Rok później miały miejsce wydarzenia związane z konfederacją barską, o czym wspomniano wcześniej. 

Sytuacja kraju, jak i króla zaczynała się pogarszać. W roku 1772 zapadła decyzja o podziale Rzeczpospolitej między...

Podobne wypracowania