Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław August Poniatowski - biografia, życiorys - strona 3

między państwa ościenne. Rok później odbył się sejm, który zatwierdził I rozbiór Polski.

Król nie poddawał się i w dalszym ciągu starał się reformować kraj. Poniatowski został również mecenasem sztuki i podejmował na swym dworze wybitnych pisarzy, poetów, muzyków, malarzy, a nawet naukowców.

Jednym z najbardziej doniosłych wydarzeń, jakie miały miejsce za panowania Poniatowskiego, było uchwalenie Konstytucji 3 Maja w 1791 roku. Był to owoc prac, które toczyły się podczas obrad Sejmu Czteroletniego. Nie długo Polacy mogli cieszyć się swą wolnością, która była sukcesywnie ograniczana. Nieprzyjacielskie wojska wroga z za wschodniej granicy zaczęły stacjonować na ziemiach polskich już w roku 1792. Po tych wydarzeniach król przyłączył się do konfederacji targowickiej, co niestety nie przysporzyło mu chluby ani sławy, a wręcz przeciwnie.

W roku 1795 król Poniatowski musiał udać się (pod przymusem) do Grodna. Jeszcze tego samego roku zrzekł się polskiej korony. 

Stanisław August Poniatowski zmarł dnia 12 lutego 1798 roku w Petersburgu.

Podobne wypracowania