Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Herman - biografia, życiorys - strona 2

miało miejsce starcie na Pomorzu, które jednak nie miało dla losów kraju większego znaczenia. 

Spokój panujący w królestwie miał zostać zmącony w roku 1093. Wtedy to doszło do buntu skierowanego przeciwko Sieciechowi. Władysław Herman, wspierany węgierskimi oraz czeskimi żołnierzami, zdołał zażegnać kryzys. Jednakże jego syn  Zbigniew został uznany, po owych wydarzeniach, za władcę. Herman nie miał innego wyjścia, jak uznać jego godność i ofiarował mu Śląsk, w którym miał sprawować swe rządy i zostać jego następcą.

Niestety działania Władysława Hermana nie przyniosły trwałego efektu. Sieciech wystąpił zbrojnie przeciwko Zbigniewowi, mając zresztą poparcie jego ojca. Mało tego, pojmał syna Władysława w roku 1096 i więził przez około rok. Spór zakończył się postanowieniami zawartymi w Gnieźnie, na mocy których Zbigniew otrzymał ziemię wielkopolską, a młodszemu synowi – Bolesławowi Krzywoustemu przypadł Śląsk. Nie był to koniec konfliktu, którego ogniskiem zapalnym był właśnie ów Sieciech. W roku 1099, synowie Władysława Hermana zarządzali, aby Sieciech został wypędzony. Mimo, iż problem został rozwiązany, Władysław nie zdecydował się odebrać dzielnic swoim synom. 

Władysław Herman zmarł dnia 4 czerwca 1102 roku.

Podobne wypracowania