Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fenicjanie - państwo fenickie i kolonizacja fenicka - strona 2

od siebie niezależne. Na czele każdego z nich stał król. To, co odróżniało go od innych ówczesnych władców, to fakt, że nie utożsamiano jego władzy z władzą boską. Sprawował natomiast funkcję głowy państwa (tym samym zajmując się prowadzeniem polityki) oraz funkcję najwyższego kapłana. Do pomocy miał radę złożoną z doświadczonych arystokratów – radę starszych.

W fenickim ustroju na czoło wybijały się kupieckie rody. Handlowano oliwkami, daktylami, winami, w końcu tkaninami, które dość szybko zdobyły sławę w starożytnym świecie.

Istnienie Fenicjan związane było ściśle z wielkimi miastami jak Ardos, Byblos, Sydon, a w końcu –  Tyr. Ten ostatni, o czym warto wspomnieć w kontekście waleczności Fenicjan, od roku 586 do 573 p.n.e. stawiał skuteczny opór armii Nabuchodonozora II. Tyr uległ dopiero przed naporem Aleksandra Wielkiego. Ten, rozjuszony kilkumiesięcznym oporem Fenicjan, po zdobyciu go w roku 332 p.n.e., nakazał je zburzyć. Tyr został zrównany z ziemią, a jego ludność zamieniona w niewolników.

W czasach starożytnych Persów Fenicjanie dostali się w obręb jednej z satrapii (okrąg administracyjny), ale zachowywali autonomię wewnętrzną, a Persowie korzystali z umiejętności...

Podobne wypracowania