Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojny punickie - podbój świata śródziemnomorskiego przez Rzym - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

mógł być tylko jeden.

I wojna punicka zakończyła się klęską Kartaginy, która utraciła Sycylię. II wojnę punicką (218- 202 r. p.n.e.) wywołała obawa Rzymu wobec rosnącej siły Kartaginy, która zdobyła dosyć liczne tereny obecnej Hiszpanii. Rzym czuł się zagrożony rosnącą potęgą swojego odwiecznego wroga, przygotował więc plan ataku na Kartaginę. Kartagińczycy pod wodzą największego wodza starożytności Hannibala zdołali wyprzedzić działania Rzymian i udając się przez Alpy, zaatakowali Rzymian na ich własnym terenie.

Kartagina pod wodzą Hannibala odniosła trzy bardzo ważne strategicznie zwycięstwa - nad Trebią (218 p.n.e.), nad Jeziorem Trazymeńskim (217 r. pn.e.) i największe i najbardziej druzgocące pod Kannami (216 r. p.n.e.) Mimo przewagi liczebnej Rzymian nie udało im się odeprzeć ataku wojsk Hannibala. Rzym stał otworem, panika w mieście i strach sprawiały, że wokół Hannibala zaczął rosnąć mit zwycięzcy.

Rzym unikał otwartej walki z Hannibalem wiedząc, że nie ma szans w starciu z jego wojskami. Rozpoczął więc taktykę unikania konfrontacji. Hannibal z kolei nie zaatakował mocno ufortyfikowanego Rzymu. Rzymianie zaczęli stosować taktykę, której nauczyli się od Hannibala, rozgromili posiłki, po które posłał wódz kartagiński...

Podobne wypracowania