Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojny punickie - podbój świata śródziemnomorskiego przez Rzym - strona 3

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

kartagiński i pozostawili go na pastwę samego siebie. Czas działał na niekorzyść Hannibala, który z dnia na dzień słabł błąkając się po Italii. W odpowiedzi na działania Kartaginy, Rzymianie pod wodzą Scypiona Starszego wyruszyli na tereny punickie w Afryce i zadali Hannibalowi ostateczny cios pod Zamą (202 r. p.n.e.) Efektem tego był klęska Kartaginy, która utraciła wszystkie posiadłości leżące poza Afryką. Powodem III wojny punickiej (149-156 r. p.n.e.) był atak Kartaginy na sprzymierzeńca Rzymu - króla Numidii. Rzymianie uznali to za złamanie warunków zawartych i ustalonych po drugiej wojnie punickiej. Wojska rzymskie doprowadziły do oblężenia i ostatecznego zniszczenia miasta Kartaginy. Senat rzymski po uprzednim głosowaniu nakazał totalnie zniszczyć Kartaginę. Miasto zniknęło z powierzchni ziemi, a tereny przeszły we władanie Rzymu. Była to kulminacja podboju świata śródziemnomorskiego przez Rzymian.

Zwykło się mówić, że Kartagina przyczyniła się do wzrostu potęgi rzymskiej, ponieważ po jej klęsce nic już nie stało na drodze Rzymu do hegemonii w tym obszarze. Celem polityki Rzymu stała się ekspansja terytorialna. W ostatecznym rozrachunku Rzymianie pokonali państwa hellenistyczne, usunęli Macedończyków z terenów greckich,...

Podobne wypracowania