Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Christmas traditions in England - Tradycje Bożonarodzeniowe w Anglii - strona 2

Christmas, as he is called as well. This tradition dates back to the seventeenth century and is proved by a woodcut showing a man in red clothes giving presents to children. Also, British children are not bored during Christmas. They tend to take part in Christmas theatres displaying popular fairy-tales.

Everybody knows that Christmas is a time of kissing under the mistletoe. However, few of them know that this tradition comes from Great Britain. The druids believed that mistletoe has fallen from the skies and thus lives on the trees. This way it was supposed to be a connection between the divine and down-to-earth things. The custom is that before kissing one should take a berry and give it to the person they are about to kiss. When the bunch runs out of berries, people run out of kisses.

Also, England, as every country, has unique dishes served during Christmas. The most important meal is an early dinner on Christmas Day. This included either a head of a wild boar or a roasted goose. Throughout the ages the goose has been replaced with a stuffed turkey, though. The bird is filled with chestnuts, roasted potatoes, Brussels sprouts or roasted parsley with orange skin.

Another customary food is pudding. The making of it is a traditional ritual. On the last Sunday of September...

Tłumaczenie

By zacząć, święta w Wielkiej Brytanii trwają dwa dni – 25-ego i 26-ego grudnia. Nazywane są dniem świątecznym i „dniem pudełek” (boxing day). Początek święta datuje się na średniowiecze. Niemniej oryginalny sposób jego obchodzenia zatracił się na przestrzeni wieków i teraźniejszy pochodzi z czasów królowej Wiktorii – drugiej połowy XIX w.

24-ego grudnia Brytyjczycy ubierają choinki. Tradycja ta przyniesiona została z Niemiec przez żonę króla Jerzego III, Charlotte. Zaczęło się ok. 200 lat temu na dworze królewskim, a od ok. 150 lat jest obecna w każdym domu. Od 1947 r. Norwegia przysyła Anglii wielkie drzewo do udekorowania Trafalgar Square, by upamiętnić ich współpracę podczas II wojny światowej. Poza drzewkiem Anglicy dekorują swoje domy także ostrokrzewem. Wierzą, że to pomaga on w ochronie przed złymi elfami. Ostrokrzew jest także symbolem korony cierniowej Chrystusa.
 
Wspominając o drzewku nie sposób zapomnieć, że w świąteczny dzień dzieci dostają prezenty. Mogą one zostać położone pod drzewkiem lub włożone do skarpet przybitych do kominka. Prezenty przynosi Święty Mikołaj lub Tata Święta, jak jest też nazywany. Tradycja ta sięga XVII w. i udowodniona jest drzeworytem przedstawiającym człowieka w czerwonych ubraniach rozdającego dzieciom prezenty. Co więcej, angielskie dzieci nie nudzą się w święta. Zazwyczaj biorą udział w przedstawieniach popularnych bajek organizowanych przez świąteczne teatrzyki.

Każdy wie, że święta to czas całowania pod jemiołą. Jednakże niewielu zdaje sobie sprawę, że tradycja ta wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Druidzi wierzyli, że jemioła spadłą z nieba i dlatego rośnie na drzewach. W ten sposób ma być łącznikiem między niebiańskimi a ziemskimi sprawami. Tradycja mówi, że przed całowaniem należy zerwać jagodę i dać jej osobie, którą chcemy pocałować. Kiedy na krzaku skończą się jagody, kończy się też całowanie.

Również Anglia, podobnie jak każdy kraj, ma unikalne potrawy, które podaje się w czasie Świąt. Najważniejszym posiłkiem jest wczesny obiad w świąteczny dzień. Podaje się wtedy albo głowę dzika, albo pieczoną gęś. Z biegiem czasu jednak gęś została zastąpiona przez nadziewanego indyka. Ptak wypełniany jest kasztanami jadalnymi, pieczonymi ziemniakami, brukselką albo pietruszką ze skórką pomarańczową.

Kolejną tradycyjną potrawą jest pudding. Robienie go to rytuał. Ostatniej niedzieli września wkłada się składniki do kamiennej misy. Składniki to: mąka, tłuszcz wołowy, migdały, trzy rodzaje rodzynek, bułka tarta, jajka, rum, starta marchewka, kandyzowane czereśnie i sok z cytryny. Potem każdy członek rodziny musi zamieszać masę, by zapewnić powodzenie w nadchodzącym roku. Pudding, po długim gotowaniu, jego gotowy w dniu świąt, gdy jest serwowany zwykle płonący ze względu na zawarty w nim rum.

Mince pies (babeczki) są także tradycją. Są to okrągłe babeczki ze słodkim nadzieniem, zazwyczaj zrobionym ze smażonych rodzynek, drobno posiekanych jabłek i skórki pomarańczowej.

Innym zwyczajem jest wystrzeliwanie świątecznych crackersów. Wyglądają one jak wielkie cukierki i wystrzeliwanie ich to czysta zabawa. Po pociągnięciu kawałka papieru wybuchają powodując mały hałas. To, co pozostaje, to mały podarek, wydrukowany żart i papierowa korona.

Boxing Day. Nazwa pochodzi od pudełek, którymi wymieniają się ludzie. Oczywiście w środku są podarunki. Tradycja ta sięga XIII w. Naturalnie Anglicy śpiewają kolędy. Wysyłają też świąteczne kartki.

Podobne wypracowania