Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

In der Stadt oder auf dem Lande leben? - Nenne die Vor - und Nachteiler. Erörterung - Żyć w mieście czy na wsi? - zalety i wady. Rozprawka - strona 2

und folgt gefährlichen Autoverkehr. Deshalb in solchen Städten gibt es mehr Verkehrsstauen und große Umweltverschmutzung. Zwar ist das Leben in großer Stadt schwierig, aber es ist interessanter als auf einem Dorf. In einer Großstadt lebt man ganz anonym. Die Stadtbewohner interessieren sich überhaupt nicht füreinander. Oft fühlt man in diesem Menschengedrange wirklich fremd und allein. Leider bringen solche Bedingungen größere Kriminalität. Oft kommt die Hilfe zu spät, weil die Stadt so groß ist.

Einige Landen sind vielleicht schön aber es gibt dort fast keine Möglichkeiten. Wir müssen nach große Stadt fahren um Einkäufe zu machen. Manchmal ist ein Verbindung mit anderen Städten sehr schwer. In solchen Platzen kennen sich alle Leute und das Leben wird ganz langweilig. Einzige Nachteile für mich ist das, dass ich überall nahe habe. Ich muss nicht mit dem Bus oder mit der U-bahn fahren. Es ist manchmal so still, dass man sein eigenes Herz schlagen hört. Auf dem Lande ist es ungefährlicher als in der Stadt, weil niemand dort anonym lebt. Man braucht die Wohnung nicht zu verschließen, weil jeder Fremde sofort bemerkt wurde und es passiert nie, dass jemand...

Tłumaczenie

Najczęściej ludzie mówią, że chcieliby mieszkać na wsi, w ciszy i spokoju. Twierdzą, że potrzebują dużo spokoju, aby móc dobrze wypocząć. Wciąż przeszkadza im hałas.  Z drugiej strony, jest również grupa ludzi, która prowadzi zwariowane życie w dużym mieście.  Potrzebują oni  różnorodnych możliwości spędzenia wolnego czasu, a na wsi tylko się nudzą. Chciałabym teraz przedstawić to, co moim zdaniem byłoby lepsze.

Głównym argumentem przemawiającym za życiem w dużym mieście jest to, że mamy dużo możliwości. Jest tam wiele sklepów i sposobów spędzania wolnego czasu. Prawie na każdym rogu mamy jakiś sklep osiedlowy, gdzie możemy kupić niezbędne rzeczy. Sklepy znajdują się w pobliżu i zazwyczaj są długo otwarte. W wielkim mieście łatwiej jest znaleźć pracę. Można się wciąż rozwijać. Dzieci mogą wybrać dobrą szkołę i nie mają żadnych barier komunikacyjnych. Jeśli nie trzeba poświęcać dużo czasu na dojazd, ma się więcej czasu dla siebie. Miasto daje też większe szanse na naukę i pracę tam, gdzie się chce. Z drugiej strony, w miastach jest dużo samochodów, a to powoduje szkodliwy ruch uliczny. Dlatego w miastach często są korki i duże zanieczyszczenie środowiska. Wprawdzie życie w mieście jest trudniejsze, ale jest ono ciekawsze niż na wsi. W dużym mieście żyje się anonimowo. Mieszkańcy miasta wcale nie interesują się sobą nawzajem. Często czujemy się w tym tłoku ludzi bardzo obco i samotnie. Niestety takie warunki idą w parze z dużą przestępczością. Często pomoc nadchodzi za późno, jeśli miasto jest bardzo duże.

Wieś jest co prawda ładna, ale zazwyczaj nie obfituje w  „udogodnienia” życia. Musimy jechać do dużego miasta, aby zrobić zakupy. Czasami połączenie komunikacyjne z miastami jest bardzo złe. W takich miejscach wszyscy się znają, a życie staje się nudne. Jedyną zaletą jest to, że wszędzie jest blisko. Ludzie nie są zmuszeni jechać nigdzie autobusem lub metrem. Czasami jest tak cicho, że słyszy się bicie własnego serca. Na wsi nie jest tak niebezpiecznie, jak w mieście, ponieważ nikt nie żyje tam anonimowo. Nie trzeba nawet zamykać swojego domu, ponieważ każdy obcy od razu zostanie zauważony i nigdy nie zdarzy się, że do kogoś się włamano. Można tam wychowywać swoje dzieci w przyjaznym dla człowieka, cichym i pięknym otoczeniu, daleko od hałasu. Trzeba też zauważyć, że ludzie na wsi prowadzą zdrowszy tryb życia. Oddychają świeżym powietrzem. Poza tym można we własnym ogrodzie hodować warzywa i owoce. Można też otrzymać na przykład świeże mięso lub mleko prosto od rolnika.

Moim zdaniem lepiej jest, szczególnie dla młodych ludzi, mieszkać w dużym mieście, ponieważ ma się wtedy więcej pomysłów na przyszłość. Szczególnie ważne jest to dla ludzi w moim wieku. Życie na wsi nie jest takie złe, ale jest lepsze dla starszych ludzi, którzy mają już wykształcenie i własną rodzinę. Nie trzeba się nudzić, a życie staje się ciekawe i piękne. Aktualnie mieszkam w całkiem dużym mieście  i jestem z tego zadowolona. Mam tu wielu przyjaciół i zawsze coś do zrobienia.

Podobne wypracowania