Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

In der Stadt oder auf dem Lande leben? - Nenne die Vor - und Nachteiler. Erörterung - Żyć w mieście czy na wsi? - zalety i wady. Rozprawka - strona 3

jemand ein Verbrechen begeht. Man kann die Kinder in einer menschenfreundlichen, ruhigen und schonen Umgebung, weit  von Lärm erziehen. Allerdings muss man auch sehen, dass die Leute auf dem Lende gesunder Lebenstill führen. Sie atmen nur mit dem frischen Luft. Außerdem können sie in seiner eigene  Garten die Gemüse und Obst anbauen. Ebenfalls bekommen sie zum Beispiel frisches Fleisch oder Milch direkt von dem Bauer.

Meiner Meinung nach ist es besser, sicher für die junge Leute, in einem großen Stadt zu wohnen, weil man mehr Ideen in der Zukunft hat. Das ist besonders wichtig für Personen in meiner Alter. Das Leben auf dem Lande ist nicht so schlecht, aber es ist besser für altere Leute, die schon Ausbildung und eigene Familie haben.  Man muss sich nie langweilen und das Leben wird interessant und schon. Zeitgemäß wohne ich in einer ganz großer Stadt und ich bin dafür zufrieden. Ich habe hier viel Freunden und wir haben immer etwas zu tun.

Tłumaczenie

Najczęściej ludzie mówią, że chcieliby mieszkać na wsi, w ciszy i spokoju. Twierdzą, że potrzebują dużo spokoju, aby móc dobrze wypocząć. Wciąż przeszkadza im hałas.  Z drugiej strony, jest również grupa ludzi, która prowadzi zwariowane życie w dużym mieście.  Potrzebują oni  różnorodnych możliwości spędzenia wolnego czasu, a na wsi tylko się nudzą. Chciałabym teraz przedstawić to, co moim zdaniem byłoby lepsze.

Głównym argumentem przemawiającym za życiem w dużym mieście jest to, że mamy dużo możliwości. Jest tam wiele sklepów i sposobów spędzania wolnego czasu. Prawie na każdym rogu mamy jakiś sklep osiedlowy, gdzie możemy kupić niezbędne rzeczy. Sklepy znajdują się w pobliżu i zazwyczaj są długo otwarte. W wielkim mieście łatwiej jest znaleźć pracę. Można się wciąż rozwijać. Dzieci mogą wybrać dobrą szkołę i nie mają żadnych barier komunikacyjnych. Jeśli nie trzeba poświęcać dużo czasu na dojazd, ma się więcej czasu dla siebie. Miasto daje też większe szanse na naukę i pracę tam, gdzie się chce. Z drugiej strony, w miastach jest dużo samochodów, a to powoduje szkodliwy ruch uliczny. Dlatego w miastach często są korki i duże zanieczyszczenie środowiska. Wprawdzie życie w mieście jest trudniejsze, ale jest ono ciekawsze niż na wsi. W dużym mieście żyje się anonimowo. Mieszkańcy miasta wcale nie interesują się sobą nawzajem. Często czujemy się w tym tłoku ludzi bardzo obco i samotnie. Niestety takie warunki idą w parze z dużą przestępczością. Często pomoc nadchodzi za późno, jeśli miasto jest bardzo duże.

Wieś jest co prawda ładna, ale zazwyczaj nie obfituje w  „udogodnienia” życia. Musimy jechać do dużego miasta, aby zrobić zakupy. Czasami połączenie komunikacyjne z miastami jest bardzo złe. W takich miejscach wszyscy się znają, a życie staje się nudne. Jedyną zaletą jest to, że wszędzie jest blisko. Ludzie nie są zmuszeni jechać nigdzie autobusem lub metrem. Czasami jest tak cicho, że słyszy się bicie własnego serca. Na wsi nie jest tak niebezpiecznie, jak w mieście, ponieważ nikt nie żyje tam anonimowo. Nie trzeba nawet zamykać swojego domu, ponieważ każdy obcy od razu zostanie zauważony i nigdy nie zdarzy się, że do kogoś się włamano. Można tam wychowywać swoje dzieci w przyjaznym dla człowieka, cichym i pięknym otoczeniu, daleko od hałasu. Trzeba też zauważyć, że ludzie na wsi prowadzą zdrowszy tryb życia. Oddychają świeżym powietrzem. Poza tym można we własnym ogrodzie hodować warzywa i owoce. Można też otrzymać na przykład świeże mięso lub mleko prosto od rolnika.

Moim zdaniem lepiej jest, szczególnie dla młodych ludzi, mieszkać w dużym mieście, ponieważ ma się wtedy więcej pomysłów na przyszłość. Szczególnie ważne jest to dla ludzi w moim wieku. Życie na wsi nie jest takie złe, ale jest lepsze dla starszych ludzi, którzy mają już wykształcenie i własną rodzinę. Nie trzeba się nudzić, a życie staje się ciekawe i piękne. Aktualnie mieszkam w całkiem dużym mieście  i jestem z tego zadowolona. Mam tu wielu przyjaciół i zawsze coś do zrobienia.

Podobne wypracowania