Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl

Eric-Emmanuel Schmitt „Oskar i pani Róża” - opracowanie książki - strona 2

przekazania. Chłopiec pisze o swoich uczuciach i o tym, co się dzieje na oddziale.
   
Bogu przybliża także sylwetkę pani Róży, którą nazywa Ciocią. Ciocia jest wesoła i zawsze uśmiechnięta. Dzięki niej Oskarowi łatwiej jest przejść przez brzemię choroby i znieść związane z nią cierpienie. Pani Róża nie unika trudnych tematów, takich jak choroba, cierpienie. Sama podczas swojej wieloletniej pracy oswoiła się z tymi zjawiskami i ich konsekwencjami. Rozumie Oskara.
     
Okazuje się, że tego właśnie potrzebuje umierające dziecko – zrozumienia i akceptacji. Wszyscy wiedzą, że Oskarowi nic już nie pomoże. Skazany jest na śmierć, o której w ogóle rodzice nie chcą rozmawiać. Pani Róża natomiast nie waha się przed podjęciem tego krępującego tematu.
     
Dziesięcioletnie dziecko odpowiada na pytania o sens życia i śmierci, o istotę choroby, mówi o potrzebie cierpienia. Pyta, czym jest cierpienie. To coś, co przeżywa każdy z nas chociaż raz w swoim życiu. Wszyscy powinniśmy być z nim oswojeni, jednak tak trudno nam patrzeć i rozumieć kogoś, kto cierpi. To istota naszego życia, bez niego nie byłoby też radości i szczęścia. Cierpienie jest...

Podobne wypracowania