Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Ogniem i mieczem” - charakterystyka Longinusa Podbipięty - strona 2

patriotyzm, który potwierdził udając się na wojnę, dzielnie walcząc z Kozakami oraz Turkami. Nie bacząc na konsekwencje dzielnie walczył dla dobra ojczyzny, gotów był nawet ponieść śmierć ratując swój kraj przed napaścią nieprzyjaciół. 

Kiedy Longinus Podbipięta przebywa w knajpie w Czehryniu, poznaje Jana Skrzetuskiego – namiestnika chorągwi husarskiej księcia Jeremiego Wiśniowieckiego, który zabiera go do Łubniowa. Tam nasz bohater poznaje wybrankę swojego serca – Anusię Borzobohatą – Krasieńską. Nie może jednak przyjąć sakramentu małżeństwa, gdyż ciąży nad nim przysięga złożona Bogu, iż zachowa czystość dopóki, dopóty nie zetnie trzech głów za jednym zamachem. Wyrusza na wojnę, bierze udział w bitwie pod Konstantynowem, oblężeniach Zamościa i Zbaraża. Właśnie w Zbarażu dokonuje upragnionego czynu, a mianowicie ścina trzy głowy za jednym zamachem. Zachęcony sukcesem postanawia jako pierwszy przedostać się do króla Jana Kazimierza Wazy. Niestety podczas akcji ponosi śmierć. Zostaje pochowany w Zbarażu, miejscu jego wielkiej chwały w roku 1647. 

Podobne wypracowania