Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz” - charakterystyka bohatera romantycznego na przykładzie utworu - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

zdarzeń. Jako młody szlachcic cechuje się porywczym charakterem, dumą i ambicją. Wśród okolicznej szlachty cieszy się dużym powodzeniem, przewodzi na sejmikach, ma charakter przywódcy. Pod pewnymi względami przypomina bohatera romantycznego z tego pierwszego okresu twórczości wieszcza. Nad jego życiem zaciąży nieszczęśliwa miłość do Ewy Horeszkówny. To ona popycha go do zbrodni, uniemożliwia też szczęście w późniejszym małżeństwie, w końcu zaś motywuje do szlachetnej opieki nad Zosią, córką ukochanej.

Jacek Soplica kieruje się w życiu uczuciami, tłumiąc głos rozsądku. Niespełniona miłość popycha go do zemsty. Wyciągając broń działa pod wpływem emocji. Powoduje nim gniew i urażona ambicja. Stolnik odmawiając mu ręki swej córki, zranił także jego dumę. Korzystał z jego poparcia i popularności wśród szlachty, chętnie gościł w swoim domu, pozwalał wierzyć w przyjaźń, ale uznał za niegodnego ręki magnackiej córki. Mimo osobistej urazy, Jacek Soplica popierał polityczne stanowisko Stolnika, na pewno nie zamierzał wesprzeć Moskali, a jednak nie przemyślał swego czynu, zadziałał impulsywnie. Żądza zemsty tkwiła w nim od chwili, gdy podano mu czarną polewkę, w dogodnej chwili zawładnęła nim i popchnęła do zbrodni. Własne porachunki ...

Podobne wypracowania