Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania
weekendowo.pl

Charakterystyka Zeusa - strona 2

najbardziej jednak kochał Atenę, która nie miała matki. Należała tylko do niego, wyskoczyła bowiem z jego głowy, dorosła i uzbrojona. Co więcej, należała do najmądrzejszych i najbardziej kochanych przez lud bogiń, zawsze stawała po stronie dobra, była waleczna, niczego ani nikogo się nie bała. Tylko jej Zeus pożyczał swoją tarczę, Egidę. 

Zeus był bardzo porywczym bogiem, o czym świadczy historia związana z jego synem, Hefajstosem. Kiedy mały Hefajstos przyszedł na świat, był bardzo brzydkim dzieckiem. Wywołało to ogromne oburzenie ojca, który zrzucił je z Olimpu. Odtąd mały bóg był nie tylko brzydki ale także kulawy. 

Ponieważ bronią Zeusa były gromy, którymi ciskał we wrogów, zyskał przydomek Gromowładny. Jako władca był bezlitosny i bardzo okrutny dla morderców, przestępców, krzywoprzysięzców i zdrajców. Rządził Olimpem twardą ręką, był jednak uczciwy i prawy. 

Każde miasto czciło Zeusa, wszędzie składano mu ofiary, a największymi ośrodkami jego kultu były Dodona, w której rósł święty dąb, który przepowiadał przyszłość,  i Olimpia, w której co cztery lata odbywały się igrzyska ku czci Zeusa. 

Podobne wypracowania