Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Arystokracja i rewolucjoniści w „Nie-Boskiej komedii” - charakterystyka porównawcza obozów politycznych - strona 2

Rewolucja w „Nie-Boskiej komedii” to siła absolutna skierowana przeciwko wszystkim wymiarom życia. To walka nie tylko z ludźmi posiadającymi, ale także z filozofią, religią. To zapowiedź totalnego przewrotu.

Kiedy Henryk odwiedza obóz rewolucjonistów, dane jest mu oglądać sceny przypominające piekło Dantego. Z rewolucją wiąże się zepsucie moralne, degeneracja, zaburzenie ładu i wartości, które scalają ludzi i harmonizują ich wzajemne relacje. Obóz Pankracego wydaje się być miejscem totalnie zdziczałym, wręcz nieludzkim.

Zygmunt Krasiński był pod wielkim wpływem ojca. Wincenty Krasiński pełnił funkcję generała napoleońskiego. Był także człowiekiem głęboko związanym z arystokracją oraz ceniącym sobie społeczny ład. Syn podzielał poglądy, które były mu wpajane od najmłodszych lat. Dlatego twórca potępiał rewolucję i stanął po stronie arystokracji. Należy jednak zauważyć, że potrafił dogłębnie przeanalizować sytuację i uwzględnił w swoim dramacie zarzuty, jakie stawiane były względem tej warstwy społecznej.

Podobne wypracowania