Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grzechy cudze - przykłady, wyjaśnienie, definicja - strona 2

napastują, a my o tym wiemy, jednak nic nie robimy, nie zgłaszamy tego osobom starszym, nie pomagamy ofierze, wówczas mamy do czynienia z grzechem cudzym. Grzesznikami są więc oprawcy, uczniowie, którzy prześladują kolegę, ale również i my dopuściliśmy się grzechu, skoro na takie zachowanie pozwoliliśmy, nie próbowaliśmy mu przeciwdziałać. W tej sytuacji mamy do czynienia z obojętnością na krzywdę drugiego człowieka, która w tradycji chrześcijańskiej uznana jest za grzech.

Istnieje jeszcze jedna możliwość, przykład grzechu cudzego, a mianowicie – namawianie do złego. Jeśli nakłaniamy kogoś do kradzieży, cudzołóstwa, bluźnierstwa, bicia lub jakiegokolwiek innego złego zachowania – to również jest grzech cudzy. Głównym sprawcą występku będzie osobą, która się go dopuściła, ale my również będziemy winni. Nie uda nam się uniknąć konsekwencji, ponieważ to my namawialiśmy do złego. Należy pamiętać, iż nie tylko sprawca popełnia grzech w tej sytuacji.

Grzech cudzy jest zatem, podobnie jak każdy inny grzech, działaniem na rzecz pojawienia się zła, namawianiem do niego, akceptowaniem krzywdy drugiego człowieka lub też obojętnością wobec obserwowanego łamania religijnych nakazów.

Podobne wypracowania