Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Tomasz z Akwinu - poglądy. Opracowanie - strona 2

bytem absolutnym a względnym, między Bogiem a stworzeniem. Tomizm sprzeciwiał się panteizmowi. Obiektywizmem i postawą umysłu zwróconą ku światu zewnętrznemu i przekonaniem, że rzeczy zewnętrzne są nam dane bardziej bezpośrednio niż wewnętrzne, przeciwstawiał się postawie subiektywnej augustynianów i mistyków. Empiryzmem, czyli przekonaniem, że wszelka wiedza pochodzi z doświadczenia, przeciwstawiał się augustyńskiemu aprioryzmowi. Hilemorfizmem bronił jedności ludzkiej natury i sprzeciwiał się rozdzielaniu duszy i ciała oraz dualistycznemu rozumieniu człowieka. Uniwersalizmem, czyli przekonaniem o wyższości ogółu nad jednostką, sprzeciwiał się indywidualizmowi. Umiarkowanym realizmem przeciwstawiał się skrajnemu realizmowi i platończyków oraz nominalizmowi. Intelektualizmem, czyli nauka o pierwszeństwie intelektu w działaniu i poznaniu, sprzeciwiał się woluntaryzmowi augustiańskiemu i emocjonalnej postawie mistyków.

Święty Tomasz z Akwinu stworzył drugi typ scholastyki - będący w opozycji do scholastyki św. Augustyna - który bardzo się rozpowszechnił. Niejako zbliżył z powrotem filozofię chrześcijańską do starożytnej.

Podobne wypracowania