Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Cyryl i Metody - życiorys, patronat - strona 2

Metodego przyczyną cierpień i prześladowań. Po wezwaniu do Rzymu spotkali się z aprobatą papieża Hadriana II. Niedługo potem Cyryl wstąpił do greckiego klasztoru, gdzie zmarł w roku 869. 

Metody urodził się w roku 815. Jego imię chrzestne to Michał. Już w młodym wieku został zarządcą cesarskim, czyli archontem, w prowincji słowiańskiej. Zrezygnował jednak z urzędu i wstąpił do klasztoru w Bitynii, gdzie został przełożonym i gdzie przybył jego młodszy brat Cyryl.

Odtąd wspólnie odbywają misje na ziemiach Chazarów, Bułgarów i na Morawach. Po śmierci Świętego Cyryla papież Hadrian II konsekruje Metodego na arcybiskupa Moraw i węgierskiej Panonii, a także przekazuje mu uprawnienia legata. Jako biskup św. Metody kontynuuje dzieło rozpoczęte z bratem. 

Z powodu wprowadzenia obrządku słowiańskiego, mimo aprobaty Rzymu, doznaje ataków ze strony arcybiskupa Salzburga, który w czasie synodu w Razynbonie uwięził go w klasztorze w Bawarii. Interweniował w tej sprawie papież Jan VII, dzięki któremu Metody został uwolniony. Następnie wyrusza do Rzymu, a potem do Konstantynopola, gdzie przyjmuje go uroczyście cesarz i patriarcha. Kolejno wyrusza na Morawy, a niedługo potem umiera w Welehradzie w roku 885.

Cyryl i...

Podobne wypracowania