Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dawid i Goliat - streszczenie, interpretacja opowieści biblijnej - strona 2

Filistynami. Pewnego dnia ojciec przykazał Dawidowi zanieść na pole bitwy braciom jedzenie. Dotarł na miejsce, gdy wojska szykowały się do walki, a Goliat przedstawiał swe warunki i zły, że urąga on wojsku Bożemu, zaproponował Saulowi, że stanie do walki z olbrzymem. Saul nie wierzył, że niedoświadczony chłopiec może pokonać silnego i doświadczonego wojownika. 

Dawid chcąc udowodnić swe męstwo, opowiedział wodzowi o swych walkach z dzikimi bestiami w obronie owiec. Wierzył, że dopomoże mu Bóg. Saul zgodził się, by młodzian stanął przeciw Filistynowi. Uzbrojony jedynie w kij, procę i pięć kamieni z rzeki. Goliat nie docenił Dawida - ze względu na młody wiek, piękną twarz i rude włosy uznał go za niegodnego przeciwnika. Gdy Filistyn urągając wciąż pasterzowi zbliżył się dostatecznie, Dawid wystrzelił z procy jeden z kamieni i trafił śmiertelnie Goliata w czoło, a następnie jego własnym mieczem odrąbał mu głowę. 

Izraelici długo ścigali uciekające w popłochu wojska przeciwnika, w drodze powrotnej złupiwszy ich obóz. Dawid zaś głowę pokonanego Goliata zaniósł do Jerozolimy.

Podobne wypracowania