Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święto Wniebowzięcia NMP - Wniebowzięcie NMP - opis, historia, znaczenie - strona 2

wydarzeniu.

Uroczystość Wniebowzięcia ma długą tradycję, jednak jej formalne ustanowienie nastąpiło dopiero w 1950 roku, dekretem papieża Piusa XII, który ogłosił tę prawdę jak dogmat. Wcześniej jednak obchody owego święta były bardzo popularne nie tylko w Europie. Przypuszcza się, iż w Kościołach Wschodnich uroczystość tę obchodzono już w V wieku, gdyż w VI wieku cesarz Maurycy ustanowił ją jako święto państwowe. Wcześniej musiało być więc lokalnie obchodzone przez chrześcijańskich wiernych.

VI wiek to pewna data obchodzenia Wniebowzięcia NMP w Rzymie, gdyż istnieją pisane świadectwa, iż św. papież Sergiusz I organizował procesję z tej okazji. Potwierdzone pisma z Galii wskazują na VI wiek, kiedy to z całą pewnością chrześcijanie czcili Zaśnięcie Maryi, jednak nie był to dzień 15. sierpnia, jak w czasach dzisiejszych, ale 18. stycznia.

Trzeba także dodać, iż Kościoły Wschodu, które do dnia dzisiejszego liczą czas według kalendarza juliańskiego, święto Wniebowzięcia Maryi obchodzą 28. sierpnia, czyli 13 dni po uroczystościach obrządku Zachodniego.

Czym jednak było Wniebowzięcie? Różniło się przecież od Wniebowstąpienia, którego Jezus Chrystus po Zmartwychwstaniu. Istotnie, Jezus Chrystus wstąpił do nieba za sprawą Własnej mocy, natomiast Wniebowzięcie...

Podobne wypracowania