Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ekumenizm - co to jest ekumenizm? Definicja, historia, znaczenie. Ekumenizm we współczesnym świecie - strona 2

według św. Mateusza: „Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”.

Słowo „ekumenizm” pochodzi z języka greckiego: „oikumene” oznacza „wszechświat”. Odnosi więc do wspólnoty, jaką powinni stanowić wszyscy chrześcijanie. Symbolem ekumenizmu jest łódź na falach z krzyżem zamiast masztu.

Ekumenizm dąży do porozumienia i dialogu, co stanowi próbę zhomogenizowania wszystkich Kościołów oraz prozelityzmu, a więc – próby przekonywania członków innych wiar do przechodzenia na swoją stronę.

Porozumienie oczywiście nie jest łatwe, gdyż każdy z Kościołów uważa, iż to on stanowi prawowitą kontynuację Kościoła zapoczątkowanego przez Apostołów, co równa się z twierdzeniem, iż inne wyznania są w błędzie. Kwestie dogmatyczne, rozumienie terminów teologicznych czy interpretacja Biblii –  na każdym kroku znajdują się kwestie, które prowadzić mogą do sporów.

Pierwsze działania na tle ekumenicznym powstawały już w III i IV wieku, kiedy pojawiła się potrzeba dialogu z osobami, które odeszły z łona Kościoła z powodu prześladowań chrześcijan. Kolejnym krokiem milowym były czasy średniowiecza (XII-XV wiek), kiedy trzeba było...

Podobne wypracowania