Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Brat Albert (Adam Chmielowski) - życiorys - strona 2

Poza tym likwidowała ona tylko skutek, nie zaś przyczynę, na dłuższą metę była więc bez znaczenia. 

Po jakimś czasie Chmielowski zamieszkał w ogrzewali miejskiej na Kazimierzu razem z ubogimi, bezdomnymi, alkoholikami. W 1887 roku w kościele Ojców Kapucynów w Krakowie Adam Chmielowski przywdział habit III Zakonu św. Franciszka i od tego czasu znany był jako brat Albert. Rok później złożył śluby zakonne oraz dał początek Zgromadzeniu Braci Albertynów, a w 1891 roku założył Zgromadzenie Sióstr Albertynek. Nadal mieszkał z bezdomnymi w przytułku w Krakowie. Po jakimś czasie powstały nowe schroniska, między innymi w Tarnowie, Lwowie i Zakopanem. 

W 1916 roku brat Albert przyjął sakrament chorych, gdyż od dłuższego czasu chorował na raka żołądka. 25 grudnia 1916 roku zmarł w wieku 71 lat. Pochowany został na Cmentarzu Rakowickim. W 1949 roku ekshumowano szczątki brata Alberta, by złożyć je w kościele Ojców Karmelitów Bosych. W 1967 rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny, by 22 czerwca 1983 roku papież Jan Paweł II mógł go zakończyć i ogłosić brata Alberta  błogosławionym, a sześć lat później, świętym. Obecnie jego szczątki znajdują się pod ołtarzem w kościele Ecce Homo na Prądniku Czerwonym w Krakowie. 

Podobne wypracowania