Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Święta ruchome - dlaczego istnieją święta ruchome? Święta zniesione i święta ruchome. Kalendarz Kościoła katolickiego - strona 2

Święcie Zesłania Ducha Świętego), Uroczystość Trójcy Przenajświętszej (pierwsza niedziela po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego), Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej (czwartek po Święcie Trójcy Przenajświętszej), Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa (w piątek po drugiej niedzieli po Uroczystości Zesłania Ducha Świętego), Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny (w sobotę po uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa).

Trzecia grupa mieści z kolei: Święto Chrztu Pańskiego (pierwsza niedziela po 6 stycznia), uroczystość poświęcenia własnej parafii (ostatnia niedziela października), Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata (ostatnia niedziela zwykła, czyli piąta niedziela przed dniem 25 grudnia), Święto Świętej Rodziny (obchodzone w pierwszą niedzielę po 25 grudnia, jednak jeśli Boże Narodzenie wypada w niedzielę, wtedy święto przypada na dzień 30 grudnia).

Natomiast jeśli chodzi o świętą zniesione, są to uroczystości występujące jako nakazane w prawie kanonicznym, jednak co do poszczególnych diecezji lub archidiecezji – nie mają statusu obowiązkowych. Najczęściej jednak kapłani zachęcają wiernych do uczestniczenia w owych dniach w mszach świętych i przestrzegania z własnej woli nakazów i zakazów dotyczących...

Podobne wypracowania