Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Beatyfikacja a kanonizacja - definicja i porównanie. Kanonizacja i beatyfikacja - etapy, przebieg - strona 3

diecezji.

Natomiast kanonizacja jest drugim etapem uznawania wyjątkowości danego człowieka. Kult w tym przypadku jest już powszechny, obejmuje więc cały Kościół, a nie tylko społeczność lokalną. Regulacje, podobnie jak w przypadku procesów beatyfikacyjnych, są określane przez konstytucję apostolską „Divinus Perfectionis Magister” stworzoną przez Jana Pawła II.

Osobą, która rozpoczyna proces kanonizacyjny, jest najczęściej miejscowy biskup. Rozpatrywane w tym przypadku są szczególnie cuda dokonywane za sprawą kandydata. Wymagane są co najmniej dwa cudowne uzdrowienia, toteż obok dokumentacji teologicznej i etycznej, potrzebne są także świadectwa bezstronnych lekarzy, którzy muszą potwierdzić dokonanie się cudownego ozdrowienia za sprawą danego błogosławionego.

Kiedy papież po wysłuchaniu zdania zebranych kardynałów oraz konsultorów wyda pozytywną opinię o kandydacie, może on zostać uznany za świętego, a jego kult rozprzestrzenia się wówczas na cały Kościół. Wierni mogą wypraszać łaski za wstawiennictwem świętego i próbować naśladować drogę, jaką on szedł.

Papież decydując się na uznanie danej osoby za świętą, musi dokładnie przeanalizować wszystkie za i przeciw, wysłuchać różnych opinii –...

Podobne wypracowania