Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Beatyfikacja a kanonizacja - definicja i porównanie. Kanonizacja i beatyfikacja - etapy, przebieg - strona 4

– nawet tych negatywnych – i podjąć w swoim sumieniu najbardziej wyważoną decyzję. Szczególnie ważną osobą jest tzw. „promotor fidei”, czyli rzecznik wiary, który ma troszczyć się o to, aby wszelkie procedury były zachowane i aby nie doszło do żadnych uchybień. Jego zadaniem jest także ewentualne rozważanie zarzutów wysuwanych pod adresem kandydata, z tego względu „promotor fidei” nazywany jest często „adwokatem diabła”. Jednak pośpiech jest najgorszym doradcą w tego typu sprawach, dlatego nakazane jest, aby z całą dokładnością i pieczołowitością przeanalizować różne aspekty życia danej osoby.

Decyzje papieża na ziemi uznawane są za nieomylne z racji szczególnego działania łaski, jednak nie można zaniedbać owych ziemskich wysiłków w celu zbadania wszelkich za i przeciw wobec kandydata. Będzie on przecież uznany świętym i będzie czczony przez cały Kościół, papież musi mieć więc stu procentową pewność odnośnie stosowności i trafności swojej decyzji.

Za pierwszy akt kanonizacyjny uznaje się słowa Jezusa wiszącego na krzyżu. Chrystus powiedział do „dobrego łotra”: „Dziś jeszcze będziesz ze mną w Raju” (Łk 23, 43) obiecał mu wywyższenie do chwały niebieskiej....

Podobne wypracowania