Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Apokalipsa św. Jana - Symbolika Apokalipsy św. Jana. Opracowanie - strona 3

przeciwieństwie do Boskiej pełni i doskonałości. Natomiast imiona szatana oznaczają dosłownie „niszczyciela” i „zabójcę”.

Jeśli chodzi o symbole spoza zbioru liczb, nawiązujące do Osób Boskich, są to oczywiście: Baranek oznaczający zmartwychwstałego Chrystusa, Alfa i Omega, czyli pierwsza i ostatnia litera alfabetu greckiego oznaczające początek i koniec, a więc wiarę, iż tak jak początek świata leżał w rękach Boga, tak samo jego koniec będzie do Niego należał.

Do Najwyższego nawiązuje także miecz obosieczny symbolizujący Słowo Boże, Które będzie osądzać ludzi na Sądzie Ostatecznym; trąba oznajmiająca obecność Bożą i wyroki (od głosu trąby rozpoczyna się Sąd Ostateczny), białe szaty mówiące o niewinności czy Nowe Jeruzalem, będące Królestwem Niebieskim po Sądzie Ostatecznym.

Mamy w Apokalipsie także Niewiastę, która utożsamiana jest najczęściej z Matką Boską lub Arką Przymierza i przeciwstawioną jej Wielką Nierządnicą, czyli miastami, które nie chciały przyjąć chrześcijaństwa. Innymi ważnymi symbolami są – na przykład – konie, które generalnie symbolizowały wojnę. Jednak, dokładniej mówić, biały koń oznacza Chrystusa, rudy to zwiastun wojny, czarny oznaczał głód, a trupio blady był utożsamiany ze śmiercią.

Cztery zwierzęta natomiast to czterej ewangeliści. Marek, który widział Chrystusa w postaci lwa, przedstawiany jest właśnie jako lew. Wół przypadł Łukaszowi, który zwykł przedstawiać Jezusa nadając Mu atrybuty wołu: ciężko pracującego, poświęcającego się i cierpiącego z ludźmi. Jan wyobrażony jest pod postacią orła, gdyż wzbił się na wyżyny swojego proroctwa i najgłębiej zrozumiał Boskie tajemnice, natomiast Marek to po prostu człowiek, gdyż jego pisma były zrozumiałe dla zwykłych ludzi.

Podobne wypracowania