Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Różaniec - jak odmawiać różaniec? Historia, tajemnice różańca. Opis - strona 3

tajemnicy.

Tajemnice radosne dotyczą narodzenia i dziecięcych lat Chrystusa, odmawiane są w poniedziałki i soboty. Tajemnice światła odmawiane w czwartki dotyczą życia Jezusa. Tajemnice bolesne odmawiane we wtorki i piątki opisują mękę Pańską. Tajemnice chwalebne odmawiane są w środy i niedziele i dotyczą Zmartwychwstania.

Na 10 koralikach głównej pętli różańca odmawia się dziesięć razy „Zdrowaś Mario” – rozważając z każdą dziesiątką kolejną z pięciu tajemnic konkretnej części. Odmówienie całej tajemnicy zamyka „Chwała Ojcu”, po czym znów przechodzi się do „Ojcze Nasz” i dziesięć razy „Zdrowaś Mario” (na środkowym paciorku odmawia się zarówno „Chwała Ojcu”, po którym często dodaje się akt strzelisty „O mój Jezu…”, jak i „Ojcze Nasz”).

Symbolika różańca tłumaczona jest jako nieustająca miłość Chrystusa (okrąg). Różaniec odmawia się przy zwłokach bliskich, za spokój ich duszy (istnieją też inne wersje tekstowe różańca – specjalnie za zmarłych).

W XIX w. została zapoczątkowana tradycja tzw. „Żywego Różańca”, którego celem jest głównie wspomaganie misji. Uczestnicy Żywego Różańca tworzą społeczność zwaną „różą”. Każdy członek grupy przez miesiąc odmawia codziennie jedną tajemnicę.

Różaniec był ulubioną modlitwą Jana Pawła II.

Podobne wypracowania