Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wielki Czwartek - post, liturgia, obrzędy. Opis Wielkiego Czwartku i jego znaczenie - strona 2

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

wiązało się poświęcenie olejków, natomiast ostatnia Eucharystia sprawowana była dla ludu. Dzisiaj w ten dzień odprawiane są tylko dwie liturgie. Pierwsza zwana jest mszą krzyżma świętego i odbywa się w kościołach katedralnych. W jej czasie święcone są święte olejki, używane później podczas chrztów, bierzmowania i ostatnich namaszczeń. Drugą jest wspominana wcześniej msza Wieczerzy Pańskiej. Po jej zakończeniu Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do ciemnicy (upamiętniającej więzienie Chrystusa), a z ołtarza zdejmowane są świece, krzyż, obrusy oraz mszał. Tabernakulum zostaje otwarte i puste, a wieczna lampka przestaje świecić.

Liturgia Wielkiego Czwartku jest obrzędem niezwykle specyficznym. Z jednej strony łączy się z radością i dziękczynieniem za ustanowienie sakramentów kapłaństwa oraz eucharystii, a z drugiej – zawiera się w niej żal powiązany z ostatnimi chwilami Jezusa przed śmiercią. Dlatego też w kościołach używa się klekotek (zamiast gongów), a organy i dzwony milkną.

Podobne wypracowania