Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czyściec - co to jest czyściec (dla chrześcijan)? Czyściec w Biblii - opracowanie - strona 2

dostąpić nieba, albo zostać skazanym na potępienie.

Słowo „czyściec” nigdy dosłownie nie pojawia się w Biblii. Według Kościoła katolickiego wszyscy urodzeni po Jezusie Chrystusie są zbawieni niezależnie od uczynków, gdyż zapewnił im to swoją ofiarą umierający Jezus. Czyściec jest to stan ducha, w którym pokutujący ma szansę na poprawę, na wyzbycie się swoich grzechów i złych przyzwyczajeń raz na zawsze. W związku z czyśćcem istnieje także wiara w to, że żyjący na ziemi, mogą pomóc swoim bliskim czyśćcu, modląc się za nich. Mogą także ofiarować za nich odpust zupełny lub codzienną zdrowaśkę.

Katolicy modlą się za dusze zmarłych, aby ci dostąpili chwały boskiej. W Biblii pisze, że jeżeli nie uregulujemy wszystkich długów i spraw, nie możemy znaleźć się w niebie: „I uniesiony gniewem pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu całego długu nie odda. Podobnie uczyni wam Ojciec Mój niebieski, jeśli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu”. 

Nie można być pewnym istnienia czyśćca, a na pewno nie w postaci, w jakiej wyobrażąny jest przez wiernych. W czyśćcu miała gościć Święta Faustyna. Pisała ona dzienniczek, z którego dowiadujemy się: „Ujrzałam Anioła Stróża, który...

Podobne wypracowania