Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Religia: szintoizm - co to jest szintoizm? Założyciel, święta, obrzędy, zasady - strona 3

pochodów, girlandów. Tańczy się wtedy starożytny taniec kagura, sprzedaj amulety, organizuje regionalne igrzyska sportowe, konkursy, zabawy, potańcówki i festyny. Jednym z rodzajów modlitw jest potrząśnięcie metalową grzechotką, złożenie pokłonu i odmówieniu krótkiej modlitwy ułożonej z własnych słów. Obecnie nie składa się ofiar z ludzi, a są podstawy do tego, żeby wierzyć, że kiedyś tak właśnie było. Świątynie odwiedza się niezbyt często, w razie wielkich wydarzeń w naszym życiu (typu zawarcie związku małżeńskiego, narodziny dziecka).

Najważniejszymi świątyniami shintoizmu są: Kitano Temmngu w Kioto, Temman-tenjin (Bóg Niebieski Wypełniający Niebo), Kasuga-Taischa (Wielka Świątynia Kasuga), G’ion, Yasakajinja w Kioto. Świątyniami opiekują się kannushi - kapłani. Uczą się oni w specjalnie do tego przygotowanych szkołach. Ich szkolenie ma cztery poziomy. Istnieją również kapłanki zwane miko. Ich zadaniem jest najczęściej śpiewanie i tańczenie z okazji różnych świątecznych festiwali.

Shinto jest religią narodową, dlatego na jej temat uczą się dzieci w szkołach. Głównym przesłaniem tejże religii jest wiara w to, że Japończycy pochodzą od bogów i są ich narzędziami w dziele stwórczym na ziemi. Jest to jedna z niewielu religii politeistycznych w dzisiejszych czasach.

Podobne wypracowania