Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zakony - Benedyktyni - historia, charakterystyka, informacje. Benedyktyni w Polsce - strona 2

ubóstwa i stałości miejsca zamieszkania. Codzienne życie tego zakonu wyznaczane jest przez Regułę św. Benedykta. Jej główne założenia to: postępowanie zgodnie z hasłami „ut in omnibus glorificetur Deus”, czyli „aby we wszystkim uwielbiony był Bóg”, „ora et labora” – „módl się i pracuj” oraz „pax” – „pokój”. Realizacją tych postulatów jest posługa duszpasterska i misyjna, rozwijanie kultury materialnej i duchowej, a także sztuki, liturgii kościelnej i pracy fizycznej. Życie mnicha ma być pełne czytania Pisma Świętego i lektur ogólnie oraz pracy. Tak benedyktyni wielbią Boga. Kładziony był nacisk na pokorę, ufność, roztropność, umiar i posłuszeństwo. Klasztor miał być jak rodzina z ojcem, czyli – opatem na czele.

Przy wielu zakonach w Europie prowadzone były szkoły, ośrodki kultury, domy rekolekcyjne oraz ośrodki sztuki religijnej. W Polsce współczesnej benedyktyni pracują naukowo, są duszpasterzami i organizują rekolekcje. Biblia Tysiąclecia jest dziełem rąk benedyktynów polskich z Tyńca.

Pod koniec XX w. było łącznie 8678 mnichów. Strojem zakonnym Zakonu Benedyktynów jest czarny habit ze szkaplerzem i kapturem oraz skórzany pas.

Podobne wypracowania