Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Talibowie - charakterystyka ugrupowania. Talibowie w Afganistanie - opracowanie - strona 2

którzy najpierw zajęli kwaterę premiera (1995 r.), a następnie zaczęli wyraźnie zagrażać zdobyciem kontroli w całym kraju. Prowadzone przez premiera i prezydenta rozmowy pokojowe z talibami nie przyniosły oczekiwanych rezultatów – w 1997 r. talibowie zajmowali już prawie cały Afganistan i wprowadzili prawo oparte o szariat (reguły religii muzułmańskiej).

W kolejnych latach dochodzi w Afganistanie pod rządami talibów do drastycznego łamania praw człowieka, także – do rzezi ludności cywilnej. Bardzo rygorystyczne prawo szariatu reguluje praktycznie każdą dziedzinę życia mieszkańców Afganistanu.

Talibowie, sami nazywający siebie „Tymi, którzy szukają”, w swej ideologii odwołują się nie tylko do szariatu, ale także do pusztuńskiego kodeksu honorowego. Hołdują radykalnym przepisom życia, np. mężczyźni muszą nosić brody, natomiast kobiety pozbawione są jakichkolwiek praw.

W roku 2001 talibowie zostali oskarżeni przez USA i inne kraje o wspieranie i ukrywanie Osamy bin Ladena, odpowiedzialnego za zamachy na World Trade Center we wrześniu 2001 roku. Spowodowało to interwencję wojsk amerykańskich (i innych krajów) o charakterze antyterrorystycznym, która miała na celu obalenie talibański reżim Afganistanu i wprowenie rządu, w którym reprezentację znajdą różne grupy Afgańczyków.

Podobne wypracowania