Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo cywilne - co to jest prawo cywilne? Definicja, charakterystyka, podział. Prawo cywilne jako gałąź prawa - strona 2

jeszcze jeden rodzaj prawa cywilnego, a mianowicie – prawo spadkowe. Reguluje ono odpowiednie przekazywanie majątków na rzecz wyznaczonych osób.

Prawo cywilne jest niezwykle specyficzne, ponieważ zajmuje się stosunkami osób cywilnych. Bardzo często łączą je więzy krwi, czasem wspólny interes lub praca. Prawo określa zatem, w jaki sposób powinno wyglądać poprawne i odpowiednie współżycie dwóch lub kilku jednostek, jakich zasad muszą one przestrzegać, jak funkcjonować w danym środowisku. Okazuje się bowiem, iż w cywilnych dziedzinach życia nieustannie dochodzi do konfliktów. Pracodawcy nie wypełniają swoich obowiązków, twórcy dzieł odkrywają plagiaty, ojcowie nie płacą alimentów, a matki nieodpowiednio opiekują się swoimi dziećmi. Prawo to jest niezwykle potrzebne, reguluje stosunki między podmiotami, określa też, w jaki sposób należy postępować.

Polskie prawo cywilne zostało skodyfikowane w roku 1965, weszło w życie 1 stycznia tegoż roku.

Podobne wypracowania