Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Terroryzm - Terroryzm etniczny - definicja, opis, przykłady. Separatyzm - opracowanie zagadnienia - strona 2

charakterystyczne cechy, które odróżniają ją od zbiorowości. Celem ugrupowań separatystycznych jest secesja przynależnego jej terytorium, które wraz z zamieszkującą je grupą etniczną znajduje się pod jurysdykcją państwa.

Grupa etniczna jest słabsza od jej zwierzchnika – narodu, który posiada własne państwo, a co za tym idzie – historycznie wykształcony aparat represji. Dlatego też ludzie posiadający silną tożsamość etniczną nie mogą pozwolić sobie na otwartą walkę. Z tego powodu uciekają się do rozwiązań skrajnych, do walki z niechętną im władzą w formie terroru.

Celem terrorystów separatystycznych jest więc utworzenie własnego państwa bądź oderwanie skrawka terytorium, a następnie przyłączenie go do innego kraju.

Najstarszą organizacją separatystyczną posługującą się terrorem jest Irlandzka Armia Republikańska (IRA). Organizacja ta została utworzona w 1919 r. przez Michaela Collinsa. Celem IRA było zrzucenie zwierzchnictwa brytyjskiego i utworzenie niepodległego państwa irlandzkiego. IRA doprowadziła do wojny z Brytyjczykami, która zakończyła się podzieleniem wyspy i utworzeniem w 1921r . Wolnego Państwa Irlandzkiego, które pozostało dominium brytyjskim, przyszłość Irlandii Północnej (sześć hrabstw) miała...

Podobne wypracowania