Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Terroryzm - Terroryzm etniczny - definicja, opis, przykłady. Separatyzm - opracowanie zagadnienia - strona 3

miała zostać rozstrzygnięta później.

Część członków IRA nie zaakceptowała podziału wyspy (tzw. IRA antytraktatowa), dążyła do zjednoczenia Irlandii w formie niepodległego państwa. W latach sześćdziesiątych konflikt zaostrzył się, co doprowadziło do wybuchu wojny domowej z protestantami. IRA przeprowadziła wiele zamachów bombowych wymierzonych w zwykłych ludzi bądź brytyjskich urzędników państwowych. Po porozumieniach w latach dziewięćdziesiątych między Brytyjczykami i Irlandczykami IRA ogłosiła koniec walk.

Inną organizacją terrorystyczną o charakterze etnicznym jest ETA, organizacja baskijskich nacjonalistów. ETA jest organizacją działającą od 1959 r., w 2010 ogłosiła zawieszenie broni. Jej celem jest secesja hiszpańskiej Baskonii, a następnie utworzenie niepodległego kraju Basków.

Separatystyczne organizacje istnieją także poza Europą, np. w Kanadzie, gdzie działał Front Wyzwolenia Quebecu (FLQ). FLQ dążył do secesji Quebecku, kanadyjskiej prowincji zamieszkiwanej przez Kanadyjczyków pochodzenia francuskiego, posiadających silne poczucie odrębności. Organizacja ta prowadziła działalność terrorystyczną głównie w latach sześćdziesiątych XX wieku. Jej działalność zakończyła się porażką, ugrupowanie zostało rozbite przez policję.

Podobne wypracowania