Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nacjonalizm - Roman Dmowski - poglądy, polityka - strona 2

wszystkich jego pismach, Dmowski obawiał się Żydów, których widział w sojuszu z Niemcami, podkreślał zagrożenie syjonizmem, czyli żydowskim nacjonalizmem, którego obawiał się cały świat. W latach 30. wspierał młodzieżówki narodowe, które bardzo często atakowały mniejszość żydowską. Uważał Żydów za zagrożenie szczególnie istotne, mogące zaatakować Polskę od wewnątrz. Antysemityzm Dmowskiego dzisiaj utrudnia wielu historykom ostateczną ocenę polityka.

Dmowski uległ idei darwinizmu społecznego, analizując go na przykładzie walki narodów, sąsiadujące narody postrzegał jako zagrożenie dla Polski. Dmowski twierdził, że najwyższym dobrem jest dobro narodu. Najbardziej potępiał lewicę i socjalistów, których uważał za wichrzycieli i siły niszczące jedność narodową.

Z jednej strony Roman Dmowski jest jednym z ojców polskiej niepodległości, z drugiej zaś wielu badaczy zarzuca mu formowanie polskiego faszyzmu, jednak w ówczesnych czasach był on zrozumiały, ponieważ obecny we wszystkich krajach europejskich. Warto przypomnieć również, że podczas II wojny światowej wielu działaczy Endecji zmarło z rąk hitlerowskich oprawców, m.in. Jan Mosdorf, twórca Obozu Narodowo-Radykalnego.

Dmowski...

Podobne wypracowania