Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Letter of application for a waiter/ waitress - List motywacyjny - barman/ barmanka

Dear Sir/Madam,

I am writing to you in reply to your advertisement published in 'The Times' on Wednesday, March 23rd. I would like to apply for the offered position of a waitress.

As you can see from my enclosed CV I am a fifth-year law student at the University of Glasgow. I have been working as a waitress ever since I began studying here, and therefore gained much experience and became a skilled worker. Being a foreigner, I have taken a special course in English and took an examination to prove my language skills. Thus I enclose my results of Certificate of Proficiency in English examination which is organised by the University of Cambridge.

I have a strong interest in working for you as the money I can earn would help me pay for my education. I am a thorough, conscientious person that treats the given job seriously. Having worked in different places I have learnt to deal with every type of a customer. Additionally, time spent working in Sheraton has taught me many useful abilities. I am an honest, hardworking person. Also I neither drink alcohol nor smoke tobacco. I am convinced that sated virtues make me a perfect candidate for the job offered.

I would like to mention that I am available to attend an interview with you at any time you might find convenient.

Should you need any additional information, please do not hesitate to contact me at my address stated in the CV or phone number 123-456-78-90.

I am looking forward to a reply at your earliest convenience.

Yours faithfully,

Anna Duszek

Tłumaczenie

Szanowni Państwo,

piszę do Państwa w odpowiedzi na ogłoszenie opublikowane w „The Times” w środę, 23. marca. Chciałabym aplikować na zaoferowane stanowisko kelnerki.

Jak możecie Państwo zauważyć w załączonym przeze mnie CV, jestem studentką piątego roku prawa na Uniwersytecie w Glasgow. Pracowałam jako kelnerka, odkąd zaczęłam tu studia i dlatego zdobyłam dużo doświadczenia i stałam się wykwalifikowaną pracownicą. Jako cudzoziemka podjęłam specjalny kurs angielskiego i podeszłam do egzaminu, by udowodnić swoje umiejętności. Dlatego załączam moje wyniki egzaminu Certificate of Proficiency in English, który organizowany jest przez Uniwersytet w Cambridge.

Bardzo interesuje mnie praca u Państwa, gdyż zarobione pieniądze pomogą mi zapłacić za studia. Jestem dokładną, sumienną osobą, która powierzoną pracę traktuje poważnie. Pracując w różnych miejscach nauczyłam się dawać sobie radę z każdym typem klienta. Dodatkowo, czas spędzony w pracy w Sheratonie nauczył mnie wielu przydatnych umiejętności. Jestem uczciwą, ciężko pracującą osobą. Ponadto ani nie piję alkoholu, ani nie palę papierosów. Jestem przekonana, że powyższe cechy sprawiają, iż jestem idealną kandydatką na oferowane stanowisko.

Chciałabym wspomnieć, że jestem gotowa uczestniczyć w rozmowie kwalifikacyjnej w dogodnym dla Państwa terminie.

Jeśli potrzebowaliby Państwo dodatkowych informacji, proszę nie wahać się skontaktować się ze mną na adres podany w CV lub telefonicznie: 123-456-78-90.

Czekam na odpowiedź w najbliższym dogodnym dla Państwa terminie

Z poważaniem,

Anna Duszek

Podobne wypracowania do Letter of application for a waiter/ waitress - List motywacyjny - barman/ barmanka