JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Język polski wypracowanie
-
„Mały Książę” Antoine de Saint Exupery' ego - czym różni się od innych lektur?
„Mały Książę” to opowieść o niezwykłym przybyszu z innej planety. Tytułowym bohaterem jest mały chłopiec, który podczas swojej wędrówki odwiedza różne planety, a w końcu przybywa także na Ziemię. Podroż pozwala chłopcu poznać świat dorosłych, którego jednak nie może zrozumieć. Pobyt na Ziemi kończy wędr&oa... »
-
„Medaliony” Nałkowskiej i „Opowiadania” Borowskiego - co je łączy, a co dzieli?
Zofia Nałkowska i Tadeusz Borowski podjęli po wojnie próbę zrelacjonowania wydarzeń tamtego czasu. Pierwsza autorka pisała na podstawie zeznań ludzi wezwanych przez Główną Komisję Badania Zbrodni Niemieckich w Polsce, Borowski piekła obozów doświadczył na własnej skórze. Przyjrzyjmy się co łączy, a co dzieli ich dzieł... »
-
„Prawiek i inne czasy” Olgi Tokarczuk - funkcja i znaczenie mitu
Olga Tokarczuk, współczesna polska prozaiczka, wielokrotnie udowodniła, że tematyka mitu nie jest jej obca. W wielu jej powieściach daje o sobie znać fascynacja tajemniczą naturą ludzką i niezbadanymi prawami determinującymi losy pojedynczego człowieka. Pisarka chętnie wprowadza do swojej prozy motywy mityczne, korzysta z prastarych opowi... »
-
„Ten obcy” Irena Jurgielewiczowa - prezentacja bohaterów powieści
Powieść Ireny Jurgielewiczowej przedstawia losy grupki przyjaciół, którzy podczas wakacji przeżywają niezwykłą przygodę - poznają tajemniczego obcego o imieniu Zenek. Jeszcze wtedy nie wiedzą, że tego lipcowego dnia zmieni się dla nich wszystko. Chociaż każdy z nich jest inny, ma różną postawę życiową, charakter, spotkanie z... »
-
Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III, Tadeusz Borowski „U nas w Auschwitzu...” - literackie obrazy ofiar. Porównanie
„Dziady” Adama Mickiewicza, a dokładniej ich III część, opisuje m.in. wydarzenia mające miejsce po aresztowaniu i rozwiązaniu stowarzyszenia Filomatów i Filaretów, którego członkiem był nasz wieszcz narodowy. Znajdziemy tam brutalne opisy represji pastwiących się nad Polakami Rosjan. Trzeba zauważyć, że poecie ni... »
-
Bolesław Prus „Z legend dawnego Egiptu” - streszczenie skrótowe
Władca Egiptu, stuletni Ramzes, leży na łożu śmierci. Prosi swego lekarza, by dał mu silne lekarstwo: „Wiem, że znasz tęgie lekarstwa, które albo zabijają, albo od razu leczą. Przyrządź mi jedno z nich, właściwe mojej chorobie, i niech mi się to raz skończy”. Lekarz początkowo nie chce spełnić rozkazu, tłumacząc, że lekarstw... »
-
Czesław Miłosz i Zbigniew Herbert - nauczyciele moralności
Współczesny człowiek musi radzić sobie w wieloma wyzwaniami. Staje się coraz trudniejsze ponieważ zamazują się drogowskazy, płowieją księgi i odchodzą ludzie, którzy mogliby pomóc obrać właściwą drogę postępowania. Niezwykle trudno jest dzisiaj mówić o moralności. Granica między tym, co moralne, a tym co niemoralne je... »
-
Henryk Sienkiewicz „Legenda żeglarska” - opracowanie, interpretacja i streszczenie utworu
„Legenda żeglarska” jest krótką opowieścią przypominającą parabolę. Opowiadając historię okrętu „Purpura”, Sienkiewicz tak naprawdę odnosi się do losów Polski będącej w trudnej sytuacji w połowie XIX wieku. Utwór można także interpretować jako ogólną refleksje nad kwestiami odpowiedzialności i ... »
-
Henryk Sienkiewicz „Quo vadis” - geneza utworu
Powieść historyczna jest tworem bardzo specyficznym. Opowiada o perypetiach fikcyjnych postaci, które rozgrywają się w autentycznych realiach. Za twórcę jej nowoczesnej formy uważany jest Walter Scott (autor takich dzieł jak m.in. „Rob Roy” czy „Ivanhoe”). Jej największy rozwój przypadł na czas romant... »
-
Ignacy Krasicki „Hymn do miłości Ojczyzny” - motyw patriotyzmu w „Hymnie do miłości Ojczyzny”. Opracowanie
„Hymn do miłości ojczyzny” został wydany bezimiennie w 1774 roku, w piśmie „Zabawy przyjemne i pożyteczne”, ukazującym się w Warszawie w latach siedemdziesiątych XVIII wieku. Według innej wersji, mówiącej o powstaniu tego utworu, został on odczytany przez Ignacego Krasickiego w czasie obiadów czwartkowych, o... »
-
Jan Kochanowski „Pieśń XII” („Nie masz i po drugi raz nie masz wątpliwości”) - interpretacja i analiza pieśni
Zbiory „Pieśni” Jana Kochanowskiego były nawiązaniem do twórczości Horacego – wybitnego poety starożytnego Rzymu. Polski twórca także podejmował bardzo różnorodną tematykę, w której szczególne miejsce zajęły utwory dydaktyczne, światopoglądowe. Przyjrzyjmy się teraz „Pieśni XII” i ... »
-
Jarosław Iwaszkiewicz „Sława i chwała” - streszczenie skrótowe
Rzecz rozpoczyna się w przeddzień wybuchu I wojny światowej, latem 1914 roku. Czas trwania akcji to około trzydzieści lat – powieść kończy się w latach czterdziestych, pośród powojennych zniszczeń i usiłowań dźwignięcia Polski po wypadkach II wojny. Saga obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne i polityczne tego okresu, od wyb... »
-
Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - recenzja książki
Juliusz Verne swoją twórczością zapoczątkował nowy gatunek literacki – powieść fantastycznonaukową. „W 80 dni dookoła świata” zaczęła ukazywać się w odcinkach na łamach dziennika „Le Temps”od 1873 roku, a w roku 1874 miła swoja premierę na deskach teatru Porte-Saint-Martin. „W 80 dni dookoła świata&rdq... »
-
Literatura popularna – definicja, przykłady
Literatura popularna (ang. popular literature) jest odmianą literatury przeznaczoną dla jak najszerszych, najbardziej masowych grup odbiorców. Jest ona uznawana za niższą kategorię literatury. Charakteryzuje się prostym i przystępnym językiem oraz nieskomplikowanym schematem fabularnym mającym na celu ułatwienie jej zrozumienia. Jej funk... »
-
Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza” - charakterystyka porównawcza Ani i Maryli
Kiedy jedenastoletnia Ania przybyła do domu na Zielonym Wzgórzu, nic nie wskazywało na to, by miała tam zabawić na dłużej, a tym bardziej spędzić najszczęśliwsze lata swego życia. Po pierwsze dlatego, że nie była chłopcem, który mógłby pomóc niemłodemu już Mateuszowi w prowadzeniu gospodarstwa. Ale także dlatego, że j... »
-
Łukasz Górnicki „Dworzanin polski” - opracowanie utworu
W 1566 r. wydany został „Dworzanin polski” Łukasza Górnickiego, dzieło, które na trwałe zapewniło mu miejsce w grupie najważniejszych twórców polskiego renesansu. Dzieło było po części tłumaczeniem, po części parafrazą traktatu włoskiego pisarza i dyplomaty, Baltazara Castiglione. Twórca ów p... »
-
Maria Konopnicka „Rota” - intepretacja i analiza wiersza
Utwór Marii Konopnickiej „Rota” napisany jest wierszem rymowanym o schemacie abab/cc, podzielonym na 8 strof, z których strofy nieparzyste mają 4 wersy, strofy parzyste 2 wersy. Każda część zakończona jest zawołaniem „Tak nam dopomóż Bóg”, które jest odniesieniem do wiary i religijności... »
-
Miron Białoszewski „Wywiad”, „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” - motyw śmierci. Porównanie
„Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią” to utwór napisany w formie dialogu. Wiersz pozwala nam odnaleźć, poczuć i wyobrazić sobie odrażający wizerunek Śmierci, jej makabryczność, zrozumieć powodowany przez nią powszechnie strach. Śmierć jest okrutna, niewzruszona, nieprzekupna, w pewnym momencie przyjdzie po każdego z nas, bez... »
-
Piotr Skarga – biografia, życiorys. Ogólna charakterystyka twórczości
Piotra Skarga (tak naprawdę Piotr Powęski herbu Pawęża) urodził się 2 lutego 1536 roku w Grójcu, zmarł 27 września 1612 w Krakowie. Był jednym z najbardziej znanych w czasach renesansu księdzem, kaznodzieją, teologiem, jezuitą i przy tym pisarzem. To on jako jeden z niewielu księży zapewnił sobie pamięć potomnych również w literatu... »
-
Piotr Skarga „Kazania sejmowe” - motywy literackie w „Kazaniach sejmowych”. Opracowanie
„Kazania sejmowe” Piotra Skargi to nie tylko traktat publicystyczny zawierający pouczenie, ale i utwór literacki bogaty w motywy literackie. Kaznodzieja wzbogaca i urozmaica treść kazań, ale i uwrażliwia czytelnika-odbiorcę na ich estetykę. W tym celu Piotr Skarga sięga po najbardziej znane motywy, m. in. matki-ojczyzny ... »
-
Stanisław Lem „Bajki robotów” - „Uranowe uszy” - recenzja
Niedawno wpadła mi w ręce (zupełnie przypadkiem) mała książeczka. Jej tytuł przywołał wspomnienia z dzieciństwa i wprawił mnie w dziwne rozrzewnienie. Były to „Bajki robotów” Stanisława Lema. Gdy byłam mała, wierzyłam gorąco, że są to bajeczki, które mamy-roboty opowiadają swoim dzieciom-robotom – no w końcu sam t... »
-
Tadeusz Różewicz „List do ludożerców” - czy są wokół nas jacyś „ludożercy”? - odpowiedz na podstawie wiersza
Adresatami „Listu do ludożerców” nie są prawdziwi kanibale, żywiący się ludzkim mięsem, ale egoiści, którzy dbają wyłącznie o swoje dobro, nawet kosztem innych. Poeta przytacza różne sytuacje, w których ludzie zachowują się wobec siebie jak wrogowie, choć mogliby żyć w zgodzie. Podmiot liryczny nawołuje: &... »
-
„Alchemik” Paulo Coelho - czy warto przeczytać powieść brazylijskiego pisarza?
Ponad 15 milionów czytelników na całym świecie. To pierwszy powód, dla którego warto przeczytać „Alchemika” Paulo Coelho. Bynajmniej nie dlatego, że tylu czytelników nie może się mylić. Młody, dociekliwy badacz literatury powinien jednak zastanowić się nad fenomenem prozy brazylijskiego pisarza i sp... »
-
„Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery - opis uczuć Ani Shirley, kiedy dowiedziała się, że nie zostanie na Zielonym Wzgórzu
Ania Shirley, jedenastoletnia sierota, przez pomyłkę została przywieziona do domu państwa Cuthbertów, rodzeństwa - Maryli i Mateusza. Właściciele Zielonego Wzgórza, domu i farmy o tej nazwie, położonej w Nowej Szkocji, bardzo chcieli adoptować chłopca, którego mogliby wychować i który w przyszłości pomógłby im ... »
-
„Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery - opowiedz najciekawszą (Twoim zdaniem) przygodę Ani Shirley
Ania Shirley była osobą obdarzoną wyjątkową wyobraźnią. Dzięki fantazji niejednokrotnie udawało jej się przetrwać trudne chwile. W świecie marzeń szukała pocieszenia i wytchnienia. Jednak czasem jej wyobraźnia płatała jej figle i budziła irytację rozsądnej Maryli lub innych osób. Tak też było pewnego popołudnia, gdy Ania swoim zwyczajem ... »
-
„Antygona” - charakterystyka Antygony z elementami rozprawki
Miliony wyrazów zapisano już o Antygonie. Można by zażartować: biedna nieboszczka - my, ludzie dwudziestego pierwszego wieku, nie dajemy jej spocząć w spokoju. Wciąż ją dręczymy, przywołujemy w literackich seansach spirytystycznych, by ją ponownie ułaskawić albo ponownie obciążyć winą. Winna czy niewinna? Jak każdy człowiek: winna i niewi... »
-
„Antygona” - tragizm postaci. Najtragiczniejsza postać „Antygony” to... - wypracowanie
Odpowiedź na to pytanie jest dość oczywista. Kreon - oto osoba, która doświadczyła największej tragedii. Nie życzę sobie ani komukolwiek innemu smutku i rozpaczy, jaki stał się jego udziałem. Stał się zabójcą własnej rodziny. Został okrzyknięty bezwzględnym tyranem, który za nic ma życie ludzkie i najświętsze prawa bog&oacu... »
-
„Antyk i Biblia jako korzenie kultury europejskiej” - wyjaśnij, jak rozumiesz to stwierdzenie
Kultura europejska, której jesteśmy uczestnikami, wyrosła na dwóch fundamentach - antyku oraz Biblii. Ich promieniowanie nadało kształt oraz tendencje rozwojowe rodzącej się cywilizacji. Spróbujmy odnaleźć jakieś zależności, powtarzające się motywy oraz inne podobieństwa, które mogą sugerować prawdziwość tego twierdze... »
-
„Apokalipsa” św. Jana - motywu sądu i procesu w „Apokalipsie” św. Jana. Opracowanie
„Apokalipsę” św. Jana można nazwać wielkim ostrzeżeniem i uświadomieniem konsekwencji naszych czynów. W księdze tej widoczne są motywy sądu i procesu, a także winy, która pociąga za sobą karę. Na pierwszym planie znajduje się oczywiście Bóg. Jedna z prawd wiary mówi przecież, iż: „Bóg jest sęd... »
-
„Apokalipsa” św. Jana - symbolika zawarta w „Apokalipsie” i jej znaczenie. Opracowanie
Symbol ma wiele wykładni. Nie można utożsamiać go z alegorią, która ma jeden komunikat do przekazania. Nie da się go więc rozszyfrować do końca, gdyż jego podstawową właściwością jest wieloznaczność i, w zależności od interpretacji, może mieć on różne znaczenia. „Apokalipsa” św. Jana stanowi właśnie dzieło symboliczne. ... »