Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Język polski - strona 4

 • „Apokalipsa” św. Jana, „Piosenka o końcu świata” Czesława Miłosza - porównanie wizji końca świata w utworach

  Wiersz Czesława Miłosza pt.: „Piosenka o końcu świata” nawiązuje w treści do „Apokalipsy” św. Jana, jednak nie powtarza motywów zawartych w „Objawieniu”. Jest on polemiką z zawartymi w Biblii wizjami i przedstawia inną wersję wydarzenia. Jak wiadomo, „Apokalipsa” przedstawia dzień Sądu Osta... »

 • „Architekt wszechświata” - opis, interpretacja miniatury francuskiej

  Powstanie francuskiej miniatury „Architekt wszechświata” datowane jest na około XIII wiek. Prawdopodobnie dzieło stanowiło początek strony księgi. Nazwa „miniatura” pochodzi od łacińskiego słowa „minium” i oznacza obraz małych rozmiarów, wykonany na ogół na pergaminie. Tego typu obrazki często by... »

 • „Ars moriendi” - sztuka umierania w literaturze i sztuce średniowiecza. Opracowanie zagadnienia

  W średniowieczu, podobnie jak w każdej epoce, istniał kanon kobiecej urody i ideał męskości. Obok rozmaitych wzorców zachowań, funkcjonujących we wszystkich epokach wszelkich kultur, średniowiecze było o tyle wyjątkowe, że istniał wówczas również pewien kanon - można by powiedzieć - idealnej śmierci. Ars moriendi (czyli &bd... »

 • „Bajki robotów” - Stanisław Lem „Trzej elektrycerze” - streszczenie, interpretacja

  „Trzej elektrycerze” to jedna z powszechniej znanych bajek Stanisława Lema. Utwór rozpoczyna się od przedstawienia postaci wybitnego konstruktora, którego wynalazki były znane na całym świecie. Budował wielkie i małe maszyny, wszystkie zaś w równej mierze zadziwiały uczonych. Któregoś dnia postanowił stwor... »

 • „Bajki robotów” - Stanisław Lem „Uranowe uszy” - streszczenie, interpretacja

  Bajka Stanisława Lema pt.: „Uranowe uszy” to historia kosmicznej tyranii, która została złamana przez pomysłowego wynalazcę. Autor na wstępie zarysowuje krótko sytuację, w której powstała nowa wyjątkowa planeta. Otóż pewien kosmogonik zajmował się rozjaśnianiem gwiazd, posługiwał się przy tym trzema promi... »

 • „Balladyna winna śmierci!” - mowa sądowa

  Szanowny sędzio oraz ławo przysięgłych! Balladyna winna jest śmierci. Na wstępie mojej krótkiej mowy sądowej chciałabym/chciałbym wnioskować o ukaranie oskarżonej jak najwyższym wyrokiem – wyrokiem śmierci za jej niegodne czyny. Myślę, że argumentacja nie pozostawi u nikogo żadnych wątpliwości. Obrońca co najwyżej może wnioskować o... »

 • „Biblia” - „Księga Hioba” - dzieje Hioba. Opis

  Hiob jest bardzo szczęśliwym człowiekiem, który mieszka w mieście Us ze swoimi trzema córkami i siedmioma synami. Jest zadowolony ze swej rodziny, bardzo ją kocha, żyje na odpowiednim poziomie materialnym, pomaga też potrzebującym, dzieląc się z nimi tym, co ma. Cieszy się szacunkiem i sympatią bliskich, znajomych, sąsiadó... »

 • „Bóg umarł” („Gott ist tot”) - Krytyka chrześcijaństwa - Nietzsche

  Fryderyk Nietzsche urodził się w rodzinie protestanckiej (jego ojciec był pastorem), w niewielkiej miejscowości Röcken, niedaleko Naumburga. Dorastał w atmosferze radykalnej religijności podporządkowanej zasadom wyznaczanym przez indywidualistycznie odczytywaną Biblię, które w miarę dorastania wzbudzały w przyszłym filozofie coraz ba... »

 • „Bogurodzica” - Motyw deesis ukazany w „Bogurodzicy” - opracowanie

  W ikonografii chrześcijańskiej zrodził się motyw przedstawiania trzech świętych osób - które odegrały najistotniejsze role w dziele zbawienia - w charakterystycznym układzie. W głównej, centralnej części umieszczano postać Chrystusa, a obok niego Matkę Boską i Jana Chrzciciela. Motyw ten został nazwany od łacińskiego słowa &... »

 • „Bogurodzica” - opracowanie - archaizmy w pieśni

  „Bogurodzica” uważana jest za najstarszą pieśń polską o tematyce religijnej. Powstała najprawdopodobniej na przełomie XII/XIII wieku, ale jej literacki zapis pochodzi z wieku XV. Nie jest do końca pewne, kto jest autorem słów, jest ona przypisywana św. Wojciechowi – czeskiemu duchownemu i misjonarzowi. W tamtych czasach... »