Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Język polski - strona 4 wypracowanie

 • „Granica” jako powieść społeczno-obyczajowa - Zofia Nałkowska „Granica”

  Powieść Zofii Nałkowskiej „Granica” to powieść społeczno-obyczajowa. Autorka przedstawiła przede wszystkim przekrój klas społecznych istniejących wówczas w Polsce. W utworze poznajemy mieszczan (Cecylia Kolichowska), ziemian (Ziembiewiczowie), bogaczy (Tczewscy) oraz biedotę (Justyna i jej matka). Każda z tych warstw po... »

 • „Hobbit, czyli tam i z powrotem” J. R. R. Tolkien - opis postaci - My, hobbici, wyglądamy tak...

  Jak wyglądamy? Zwyczajnie, normalnie, po prostu jak hobbici. Od wieków nasz wygląd jest taki sam, nie dziwi krasnoludów ani olbrzymów. Tylko ludzie zwracają uwagę na różnice, zawsze przyjmując swój punkt widzenia, jakby tylko ich wygląd był normalny, oczywisty, prawidłowy, a wszystko inne, wszystko co do nich n... »

 • „Idzie pan Cogito przez świat zataczając się lekko” - zinterpretuj cytat. Weź pod uwagę cechy, które symbolizują obie nogi Pana Cogito

  „Pan Cogito” to tytuł zbior wierszy Zbigniewa Herberta z 1974 roku. Tytułowy Pan Cogito, którego, zaczerpnięte z łaciny nazwisko oznacza „myślę”, to postać pozwlajająca poecie na prowadzenie intelektualnej gry z czytelnikiem. Za pośrednictwem postaci Pana Cogito Herbet snuje refleksje nad otaczającym go światem. Ta... »

 • „Inny świat” Gustaw Herling-Grudziński - łagrowa rzeczywistość

  Dzień w łagrze zaczynał się o wpół do szóstej. Więźniowie mieli problem z wstaniem, gdyż krótki sen nie zapewniał odpoczynku. Ubrania, w których chodzili były tak delikatne i łatane tyle razy, że zdjęcie tego z ciała groziło totalnym rozpadem. Problem stanowiły też buty, które więźniowie robili z blach, kawałk&... »

 • „Inny świat” Gustaw Herling-Grudziński - utwór o sile i słabości człowieka

  O sile i słabości człowieka decydują sytuacje w jakich się znajdzie. Obozowa rzeczywistość wymusza zachowania do jakich człowiek w normalnych warunkach nie byłby skłonny. Nie można oceniać działań ludzi w obozach przez pryzmat dzisiejszych kategorii moralnych. W rzeczywistości obozowej rozwijały się instynkty zwierzęce, a zanikał humanizm. Choć... »

 • „Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - mechanizm ideologicznej tresury

  Żeby złamać człowieka ideologia wytworzyła różne sposoby. Najprościej łamie się poprzez ból i wysiłek fizyczny oraz głód. Więźniów eksploatowano maksymalnie, dając im niewielkie racje żywnościowe. Człowiek głodny i na dodatek nieludzko zmęczony nie jest wydolny by jeszcze myśleć, czy filozofować. Jest za to w stanie ... »

 • „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego jako dokument epoki

  „Kamienie na szaniec” przedstawiają wydarzenia z okresu drugiej wojny światowej. Autor opierał się na pamiętnikach i źródłach historycznych. Wszystkie zdarzenia opisane w powieści wydarzyły się naprawdę. Kamiński w „Uwagach” pisał, że „Kamienie na szaniec” to dokument mający formę powieści. Autor starał... »

 • „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to opowieść o ludziach, którzy potrafili pięknie żyć i pięknie umierać. Rozprawka

  Bohaterowie „Kamieni na szaniec” Aleksandra Kamińskiego to ludzie szczególni. Postawiona w temacie tej rozprawki teza głosi, że potrafili oni pięknie żyć i pięknie umierać. Zastanówmy się, czy sformułowanie to jest trafne.Alek, Rudy i Zośka byli uczniami Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Już podczas swojej edukac... »

 • „Kamizelka” Bolesława Prusa jako nowela pozytywistyczna

  Nowela to krótki utwór pisany prozą, który posiada jeden , główny wątek. Posiada swoją stałą kompozycję i strukturę.  Za wzorcową nowelę badacze literatury uznają „ Sokoła” autorstwa Giovanniego Bocciacia. Dzięki jego analizie możliwe było wyznaczenie podstawowych cech noweli. Najważniejszym założe... »

 • „Kartoteka” Tadeusza Różewicza – antydramat i głos pokolenia

  „Kartotekę” Różewicza można pod względem formalnym określić jako antydramat, ponieważ nie zachowuje podstawowych wyznaczników rodzaju literackiego. Brak tu bohatera i akcji, nie ma konfliktu ani fabuły. Zerwanie z pewnymi kanonami, zaburzenie podstawowych środków wyrazu nie jest zabiegiem estetycznym czy czysto e... »

 • „Kartoteka” Tadeusza Różewicza jako dramat absurdu

  „Kartoteka” Różewicza zaliczana jest do teatru absurdu. Prąd ten pojawił się we współczesnym dramacie w latach osiemdziesiątych XIX wieku, a zapoczątkowali go twórcy francuscy. Na nowo został odkryty w latach powojennych, ponieważ doskonale nadawał się do ukazywania ówczesnej rzeczywistości. Charakterystyc... »

 • „Kazania świętokrzyskie” - opracowanie i historia

  „Kazania świętokrzyskie” uznawane są za najdawniejszy zabytek polskiej prozy religijnej. Spisano je najprawdopodobniej w drugiej połowie XIV w. Historia tego zbioru średniowiecznych homilii jest bardzo ciekawa, z dzisiejszego punktu widzenia można uznać za cud, że zachowały się chociaż ich fragmenty. Były to czasy, kiedy teksty zapi... »

 • „Kochamy wciąż za mało i stale za późno” - czy zgadzasz się z tymi słowami ks. Twardowskiego? Rozprawka

  „Kochamy wciąż za mało i stale za późno” - słowa pochodzące z wiersza księdza Twardowskiego znajdują odbicie w świecie realnym. Jest to prawda udowodniona zarówno w szarej rzeczywistości, która nas otacza (przykład postaci papieża świętej pamięci Jana Pawła II), jak i na kartach wielu książek prozatorskich i poet... »

 • „Konrad Wallenrod” Adama Mickiewicza jako powieść poetycka

  „Konrad Wallenrod” to powieść poetycka napisana w okresie romantyzmu przez Adama Mickiewicza. Utwór ten posiada wiele charakterystycznych cech świadczących o przynależności do gatunku.  Przede wszystkich dostrzegamy tu synkretyzm rodzajowy. Czytając dzieło zauważamy elementy liryczne, epickie oraz dramatyczne. Monologi... »

 • „Kordian” Juliusza Słowackiego - konflikt pokoleń

  Juliusz Słowacki w swoim dziele zatytułowanym „Kordian” podjął się scharakteryzowania     i opisania współczesnego mu społeczeństwa. Na kartach dramatu możemy dostrzec podziały społeczne i spory będące przedmiotem społecznego zainteresowania. Autor zauważył, iż tamtejsze społeczeństwo zostało podzielone na... »

 • „Kordian”, „Nie-Boska komedia” - Kordian i Mąż - porównanie na podstwie fragmentów utworów

  Analizując wypowiedzi bohaterów romantycznych, porównaj postawę Kordiana i Męża („Nie-Boska komedia”). W interpretacyjnych wnioskach wykorzystaj wiedzę o utworach, z których pochodzą fragmenty „Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego oraz „Kordian” Juliusza Słowackiego to dramaty roman... »

 • „Kot w butach” - opis Kota w butach

  Bohater baśni „Kot w butach” to zwierzę, które z pozoru słabe i bezwartościowe, okazało się wspaniałomyślne i dobroduszne. Kot wyglądał na pozór zwyczajnie. Miał jednak charakterystyczny element ubioru – nosił buty. Był również zwierzęciem, które posiadało dar mowy. Gdy został ofiarowany synowi młyn... »

 • „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” - symbole, symbolizm, symbolika. Opracowanie

  Utwór pt.: „Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach” zapoczątkowuje nowy etap w twórczości Jana Kasprowicza. Wkracza on tym cyklem czterech sonetów w poetykę modernizmu. Udaje się poecie wykorzystać tutaj w mistrzowski sposób osiągnięcia symbolizmu oraz impresjonizmu. Symbolizm to kierunek w sztu... »

 • „Krzyżacy” jako powieść historyczna

  Powieść historyczna to gatunek powstały w pierwszej połowie XIX wieku. Nie pojawił się naturalnie, w próżni. Początków należy szukać w średniowiecznych romansach rycerskich. Później, choć jeszcze zanim romantycy odkryli możliwości historii i zaczęli eksploatować tematy ściśle historyczne oraz adaptować je do swoich utwor&oac... »

 • „Księga Dżungli” Rudyard Kipling - dialog - rozmowa między młodymi wilczkami na temat ludzkiego dziecka

  Wszystkie wilki gromadziły się na polanie, czekając na rozpoczęcie się obrad Wiecu Wilczej Gromady. Dorosłe osobniki cierpliwie zajmowały swoje miejsca i tylko dyskretnie przyglądały się dziwnemu stworzeniu pod opieką Wilczej Matki. Młodsze natomiast nie kryły swojego zainteresowania i, kręcąc się wokół niego, wymieniały spostrzeżenia. -... »

 • „Księgę Koheleta” - Motyw przemijania w oparciu o „Księgę Koheleta”. Opracowanie

  Pewien grecki filozof wyraził swój pogląd na temat całego istnienia jednym krótkim stwierdzeniem: „panta rei” - wszystko płynie. „Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki, bo już nowe napłynęły w nią wody”. Wszystko płynie i wszystko przemija. To pesymistyczna prawda, z którą zdaje się zgadzać auto... »

 • „Księgi Hioba” - charakterystyka Hioba

  Hiob jest jedną z najciekawszych postaci Starego Testamentu. Jego wyjątkowość polega na wyrazistości i stałości charakteru. Mało kto potrafiłby z taką pewnością i samozaparciem bronić wyznawanych przez siebie zasad. Hiobowi zawsze dobrze się wiodło, co było wynikiem jego pobożnego i moralnego życia. Za dobre uczynki Bóg nagradzał go i zs... »

 • „Kwiatki świętego Franciszka” - opracowanie utworu

  „Kwiatki świętego Franciszka” to utwór, w którym zapisane zostały podstawowe założenia filozofii chrześcijańskiej, a dokładnie – franciszkanizmu. Zakłada on radość, prostotę życia oraz umiarkowanie.Utwór ten jest swoistym podziękowaniem za wszystko, czego człowiek doświadcza od Boga. Dzięki „Kwiatkom&... »

 • „Lalka” Bolesława Prusa jako powieść realistyczna

  „Lalka” to jedna z najbardziej znakomitych powieści realistycznych XIX wieku. Bolesław Prus w sposób niezwykły pokazał Warszawę tamtych czasów i jej mieszkańców.  Realizm „ Lalki” dotyczy przede wszystkim panoramicznego przedstawienia społeczeństwa warszawskiego. Autor nie idealizuje tamtych c... »

 • „Lament Świętokrzyski” - cierpienie Matki Boskiej zawarte w „Posłuchajcie bracia miła” („Lamencie Świętokrzyskim”) - opis

  Średniowieczna literatura bardzo rozwinęła biblijną scenę pożegnania Maryi z umierającym Chrystusem. Właściwie tylko u św. Jana odnajdujemy słowa, jakie Syn kieruje do matki: „Niewiasto, oto syn Twój. Oto Matka twoja”. I tyle, żadnych słów Maryi żaden z ewangelistów nie zanotował. Przynajmniej żaden z uznanych of... »

 • „Lament świętokrzyski” - opracowanie utworu

  Utwór znany jest również pod nazwą „Żale Matki Boskiej pod krzyżem” lub „Posłuchajcie bracia miła” i należy do najstarszych zabytków języka polskiego. Pochodzi z XV wieku i jest po „Bogurodzicy” najpiękniejszą i najbardziej kunsztowną pieśnią okresu staropolskiego.    Utw&oa... »

 • „Lament Świętokrzyski” i „Bogurodzica” - opis, porównanie Matki Boskiej w obu utworach

  W Piśmie Świętym można odnaleźć zaledwie wzmianki o Matce Boskiej, widzimy ją w momencie zwiastowania, później jest prawie nieobecna. A jednak jej postać okazała się wyjątkowo inspirująca dla sztuki. Pierwsze utwory o tematyce maryjnej powstały już w średniowieczu, często na podstawie apokryfów. Średniowieczna literatura maryjna je... »

 • „Lament Świętokrzyski” jako arcydzieło literatury średniowiecznej - opracowanie

  Pochodzący z drugiej połowy XV wieku utwór powstał w języku polskim i stanowi jeden z najstarszych zabytków naszego języka. Jednocześnie jest to jeden z najcenniejszych zabytków średniowiecznej kultury zarówno ze względu na dokonały kunszt artystyczny autora, jak i na niezwykłe ujęcie tematu i postaci Matki Boskiej. ... »

 • „Legenda o świętym Aleksym” - Charakterystyka św. Aleksego

  „Legenda o św. Aleksym” jest utworem znanym nie tylko w Polsce. Jej wersje znaleziono także w językach włoskim i starofrancuskim. Świadczy to o wielkiej popularności owej legendy, której powstanie datowane jest na XV w. Niestety, autor owego utworu – który jest przykładem bardzo popularnej w średniowieczu literatu... »

 • „Legenda o świętym Aleksym” - Jak oceniasz postępowanie św. Aleksego wobec rodziców i żony?

  Bohater XV-wiecznego tekstu hagiograficznego aby wieść życie ascety ukierunkowanego jedynie na Boga i wieczność, musiał nie tylko wyzbyć się majątku, ale i dotychczasowej egzystencji, co oznaczało porzucenie rodziny, którą w jego przypadku byli rodzice i młoda żona. Z całą pewnością odejście syna i męża było dla jego najbliższych wielkim... »

Polecane przedmioty