Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Księgi Hioba” - charakterystyka Hioba

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hiob jest jedną z najciekawszych postaci Starego Testamentu. Jego wyjątkowość polega na wyrazistości i stałości charakteru. Mało kto potrafiłby z taką pewnością i samozaparciem bronić wyznawanych przez siebie zasad.

Hiobowi zawsze dobrze się wiodło, co było wynikiem jego pobożnego i moralnego życia. Za dobre uczynki Bóg nagradzał go i zsyłał mu wszelką obfitość. Dlatego w momencie, gdy cały dobytek Hioba przepadł, a jego dzieci umarły, wszyscy myśleli, że to kara za jakieś nieuświadomione (czy też być może ukrywane) grzechy.

Jednak Hiob miał na tyle silny charakter, że nie dał wmówić sobie win, do których chcieli przekonać go żona i przyjaciele. Mimo choroby, na którą zapadł, nie stracił zdrowych zmysłów i mimo rad najbliższych, nie wyrzekł się Boga. Miał pewność, iż jego cierpienie jest niezawinione.

Hiob zdawał sobie sprawę, że przeklinanie sprawcy nieszczęść jest najprostszą, ale nie mającą nic wspólnego z chrześcijaństwem, drogą. Mężczyzna nie dał się ponieść emocjom, lecz – przynajmniej na początku - spokojnie odpierał zarzuty innych. Trwał także w przekonaniu, iż jest niewinny, a klęski zsyłane na niego nie są karą, ale próbą.

Co prawda, bohater nie zachowuje przez cały czas stoickiego...

Podobne wypracowania