Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Historia

 • I Korpus Polski, II Korpus Polski, III Korpus Polski - powstanie, dowodzący, główne bitwy

  24 lipca 1917 roku z inicjatywy Naczelnego Polskiego Komitetu Wojskowego sformowano I Korpus Polski, w skład którego mieli być włączeni żołnierze armii rosyjskiej pochodzenia polskiego. 6 sierpnia generał Ławrow Korniłow mianował na głównego dowódcę jednostki generała Józefa Dowbora-Muśnickiego. Szacuje się, iż 15 sty... »

 • „Bitwa Stu Pułków” - kampania chińska (1940)

  Kampania pod nazwą: „bitwa Stu Pułków” trwała od sierpnia do grudnia 1940 roku. Sierpień był momentem, kiedy komunistyczne oddziały Mao Zedonga przeprowadziły ofensywę, zadając poważne straty zaskoczonym Japończykom. Grudzień był momentem, kiedy chińskie wojska zostały rozgromione. Początek bitwy był korzystny dla Mao - udało... »

 • „Cud nad Wisłą” - Bitwa warszawska

  W lipcu 1920 roku sytuacja wojsk Piłsudskiego była dramatycznie niekorzystna. Po fiasku rozmów w Spa, pewni zwycięstwa bolszewicy przystąpili do zmasowanej ofensywy na ziemie polskie. Siła uderzenia był tak wielka, że w przeciągu kilku tygodni w rękach nieprzyjaciela znalazły się bardzo istotne miasta, tj. Mińsk Litewski, Wilno czy Grodno... »

 • „Epos o Gilgameszu” i „Enuma Elisz” - kultura Mezopotamii

  Mezopotamia należy do tych rejonów, które w czasach starożytności pozwoliły na rozwinięcie się nie tylko wojskowości, polityki i rzemiosła, to również dziedzictwo literackie, które w postaci esejów czy to wojennych czy to religijnych stanowią dziś wspaniałą wartość i są omawiane w każdej szkole w każdym zakątku... »

 • „Księża patrioci” - powołanie Komisji Księży (1949)

  Pomysł powołania Komisji Księży datuje się na rok 1949. Wtedy to na zjeździe organizacji kombatanckich tj. Związek Bojowników o Wolność i Demokrację podjęto działania mające na celu stworzenia pewnej grupy księży, która byłaby w stanie realizować zadania władz komunistycznych. Choć stworzona z myślą o były kombatantach i więźniach ... »

 • „Mała stabilizacja” Gomułki – „mała stabilizacja” w Polsce

  Nurt reformistyczny wprowadzony zaraz po wydarzeniach z roku 1956 szybko wygasł, a jego miejsce ponownie zajęła polityka silnej ręki. Przyczyn odejścia od liberalizacji należy szukać w samej partii – po wyborach z roku 1957 najistotniejsze stanowiska przypadły tzw. „konserwie” partyjnej. Niemający jeszcze ugruntowanej pozycji n... »

 • „Pustynny lis” - naloty lotnictwa amerykańsko-brytyjskiego na Irak (1998 r.)

  Odkąd władzę w Iraku przejął 1979 r. Saddam Hussein, stosunki na linii Bagdad-Waszyngton były dalekie od neutralnych. W latach 90. Stany Zjednoczone oraz ONZ prowadziły zakrojoną na szeroką skalę akcję mającą na celu kontrolowanie irackich arsenałów militarnych, ze szczególnym uwzględnieniem rozbrojenia głowic broni masowej zagłady... »

 • „Solidarność” - Powołanie Komitetu Obywatelskiego – grudzień '88

  Komitet Obywatelski „Solidarność” działający również pod nazwą Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie - Przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. KO powołany został 18 grudnia 1988r. w Warszawie, w podziemiach kościoła Bożego Miłosierdzia. KO stanowił forum współpracy oraz formułowania wspólnych stanowisk, ... »

 • „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego - zagadki rozwiązane przez Adasia Cisowskiego

  Adaś Cisowski to główny bohater powieści Kornela Makuszyńskiego pt.: „Szatan z siódmej klasy”. Jest to bardzo bystry siódmoklasista, który przydomek „szatan”zawdzięcza właśnie swojej nieprzeciętnej inteligencji. Nazwał go tak profesor historii, gdy Adaś wykazując się doskonałym zmysłem obserwac... »

 • „Trochę wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem” - zinterpretuj i uzasadnij słowa Ludwika Pasteura

  Ludwik Pasteur to francuski chemik, który miał bardzo duży udział w rozwoju nauk przyrodniczych. Był on niezwykłym naukowcem. Naukowiec ten, osoba kierująca się w życiu empiryzmem, rozumem, poświęcająca życie dla dziedzin najbliższych życiu doczesnemu wypowiedziała znamienite słowa: „Trochę wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowad... »

« poprzednia 123456789