Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Historia wypracowanie

 • I Korpus Polski, II Korpus Polski, III Korpus Polski - powstanie, dowodzący, główne bitwy

  24 lipca 1917 roku z inicjatywy Naczelnego Polskiego Komitetu Wojskowego sformowano I Korpus Polski, w skład którego mieli być włączeni żołnierze armii rosyjskiej pochodzenia polskiego. 6 sierpnia generał Ławrow Korniłow mianował na głównego dowódcę jednostki generała Józefa Dowbora-Muśnickiego. Szacuje się, iż 15 sty... »

 • „Bitwa Stu Pułków” - kampania chińska (1940)

  Kampania pod nazwą: „bitwa Stu Pułków” trwała od sierpnia do grudnia 1940 roku. Sierpień był momentem, kiedy komunistyczne oddziały Mao Zedonga przeprowadziły ofensywę, zadając poważne straty zaskoczonym Japończykom. Grudzień był momentem, kiedy chińskie wojska zostały rozgromione. Początek bitwy był korzystny dla Mao - udało... »

 • „Cud nad Wisłą” - Bitwa warszawska

  W lipcu 1920 roku sytuacja wojsk Piłsudskiego była dramatycznie niekorzystna. Po fiasku rozmów w Spa, pewni zwycięstwa bolszewicy przystąpili do zmasowanej ofensywy na ziemie polskie. Siła uderzenia był tak wielka, że w przeciągu kilku tygodni w rękach nieprzyjaciela znalazły się bardzo istotne miasta, tj. Mińsk Litewski, Wilno czy Grodno... »

 • „Epos o Gilgameszu” i „Enuma Elisz” - kultura Mezopotamii

  Mezopotamia należy do tych rejonów, które w czasach starożytności pozwoliły na rozwinięcie się nie tylko wojskowości, polityki i rzemiosła, to również dziedzictwo literackie, które w postaci esejów czy to wojennych czy to religijnych stanowią dziś wspaniałą wartość i są omawiane w każdej szkole w każdym zakątku... »

 • „Księża patrioci” - powołanie Komisji Księży (1949)

  Pomysł powołania Komisji Księży datuje się na rok 1949. Wtedy to na zjeździe organizacji kombatanckich tj. Związek Bojowników o Wolność i Demokrację podjęto działania mające na celu stworzenia pewnej grupy księży, która byłaby w stanie realizować zadania władz komunistycznych. Choć stworzona z myślą o były kombatantach i więźniach ... »

 • „Mała stabilizacja” Gomułki – „mała stabilizacja” w Polsce

  Nurt reformistyczny wprowadzony zaraz po wydarzeniach z roku 1956 szybko wygasł, a jego miejsce ponownie zajęła polityka silnej ręki. Przyczyn odejścia od liberalizacji należy szukać w samej partii – po wyborach z roku 1957 najistotniejsze stanowiska przypadły tzw. „konserwie” partyjnej. Niemający jeszcze ugruntowanej pozycji n... »

 • „Pustynny lis” - naloty lotnictwa amerykańsko-brytyjskiego na Irak (1998 r.)

  Odkąd władzę w Iraku przejął 1979 r. Saddam Hussein, stosunki na linii Bagdad-Waszyngton były dalekie od neutralnych. W latach 90. Stany Zjednoczone oraz ONZ prowadziły zakrojoną na szeroką skalę akcję mającą na celu kontrolowanie irackich arsenałów militarnych, ze szczególnym uwzględnieniem rozbrojenia głowic broni masowej zagłady... »

 • „Solidarność” - Powołanie Komitetu Obywatelskiego – grudzień '88

  Komitet Obywatelski „Solidarność” działający również pod nazwą Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie - Przewodniczącym NSZZ „Solidarność”. KO powołany został 18 grudnia 1988r. w Warszawie, w podziemiach kościoła Bożego Miłosierdzia. KO stanowił forum współpracy oraz formułowania wspólnych stanowisk, ... »

 • „Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego - zagadki rozwiązane przez Adasia Cisowskiego

  Adaś Cisowski to główny bohater powieści Kornela Makuszyńskiego pt.: „Szatan z siódmej klasy”. Jest to bardzo bystry siódmoklasista, który przydomek „szatan”zawdzięcza właśnie swojej nieprzeciętnej inteligencji. Nazwał go tak profesor historii, gdy Adaś wykazując się doskonałym zmysłem obserwac... »

 • „Trochę wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowadza do Niego z powrotem” - zinterpretuj i uzasadnij słowa Ludwika Pasteura

  Ludwik Pasteur to francuski chemik, który miał bardzo duży udział w rozwoju nauk przyrodniczych. Był on niezwykłym naukowcem. Naukowiec ten, osoba kierująca się w życiu empiryzmem, rozumem, poświęcająca życie dla dziedzin najbliższych życiu doczesnemu wypowiedziała znamienite słowa: „Trochę wiedzy oddala od Boga. Dużo wiedzy sprowad... »

 • „Tygodnik Warszawski” - ideologia. Walka komunistów z „Tygodnikiem Warszawskim”

  Zakończenie II wojny światowej miało przywrócić spokój w odrodzonej Polsce, a tym samym pozwolić na reaktywację istnienia prasy codziennej. Wydawało się, że pisma podziemne nie mają już racji bytu, dlatego też już w 1945 roku zaczęły powstawać licznie nowe czasopisma. Każde z nich prezentowało swój odrębny pogląd na politykę... »

 • „Uczta u Wierzynka” - opis, streszczenie wydarzenia i jego znaczenie

  W dniu 21 maja roku 1163 miał miejsce ślub wnuczki króla Kazimierza Wielkiego - Elżbiety Pomorskiej, córki Bolesława V - z cesarzem Karolem IV Luksemburskim, który przypieczętowywał oficjalny sojusz pomiędzy Królestwem Polskim a cesarstwem. W tym czasie ponadto król Polski oraz jego wierny sojusznik - książę Bo... »

 • 17 września 1939 - agresja ZSRR na Polskę

  W godzinach rannych 1 września 1939 r. granice polskie przekroczyła inwazyjna armia niemiecka. Skuteczna obrona liczącej prawie 2 tys. kilometrów granicy polsko-niemieckiej przy ogromnej dysproporcji w liczebności i uzbrojeniu obu armii była praktycznie niemożliwa. Wróg z każdym dniem przesuwał swoje wojska w kierunku Warszawy, spy... »

 • 21 postulatów Solidarności - Postulaty Solidarności 1980

  W latach 80-tych w Polsce wybuchła fala strajków, które wynikały z braku reform i braku poszanowania godności ludzkiej pracy. Robotnicy i pracownicy zakładów zaczęli organizować komitety strajkowe, które nosiły się z jasnymi i otwartymi postulatami w stosunku do władzy. Jednym z takich komitetów był komitet str... »

 • Abraham Lincoln - biografia, życiorys

  Abrahama Lincoln, ur. 12 lutego 1809 roku w hrabstwie Hardin, w stanie Kentucky, zmarł 15 kwietnia 1865 roku w Waszyngtonie. Zmarł śmiercią tragiczną w czasie swojej kadencji prezydenckiej postrzelony w głowę przez swojego zagorzałego przeciwnika - Johna Wilkesa Bootha. Abraham Lincoln urodził się jako syn niezbyt zamożnych farmerów - Tho... »

 • Abraham Maslow - biografia, życiorys

  Abraham Maslow urodził się 1 kwietnia 1908 roku w Nowym Jorku. Jest jednym z najwybitniejszych psychologów. Jednakże jego kariera zawodowa mogła potoczyć się zupełnie inaczej. Maslow pochodził z wielodzietnej żydowskiej rodziny. Rodzice pragnęli, aby zdobył wykształcenie i rozpoczął pracę w szanowanym zawodzie. Namawiali więc Abrahama, a... »

 • Abu Nidal - biografia, życiorys

  W 1937 roku w Jaffie urodził się Hassan Sabri al Banna, znany później jako Abu Nidal („Ojciec Walki”). Pochodził z zamożnej rodziny rolniczej, jego ojciec był plantatorem owoców w rodzinnej Jaffie, jednak w 1948 roku musiał porzucić majątek.  Sam Abu Nidal był studentem inżynierii. Swoje pierwsze kroki w działal... »

 • Adam Jerzy Czartoryski - biografia, życiorys

  Adam Jerzy Czartoryski urodził się 14 stycznia 1770 roku w Warszawie. Był synem księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego i Izabeli Flemming. Do roku 1786 uczył się w domu. Później rozpoczął szereg podróży, podczas których uzupełniał swoją wiedzę i zdobywał nowe doświadczenia. Celem jego pierwszej podróży były Niemcy, a... »

 • Adam Michnik - życiorys, biografia

  Adam Michnik, urodzony 17 października 1946 roku w Warszawie jako syn żydowskiego działacza komunistycznego - Ozjasza Szechtery oraz nauczycielki, Heleny Michnik. Redaktor naczelny gazety „Wprost”, eseista i publicysta. Już w podstawówce angażował się w działalność pozaszkolną. Należał między innymi do Związku Harcerstwa Polsk... »

 • Adam Smith - biografia, życiorys

  Adam Smith urodził się w roku 1723. Nie jest znana dokładna jego data urodzin - prawdopodobnie był to maj tego roku w Kirkcadly w Szkocji. Wychowywany był jedynie przez matkę, gdyż ojciec zmarł kilka miesięcy po jego narodzinach. Adam Smith znany był z tego, że był człowiekiem bardzo inteligentnym, zdolnym i wszechstronnie wykształconym. Lata 17... »

 • Adolf Eichmann - biografia, życiorys

  Eichmann to jeden z największych zbrodniarzy wojennych okresu II wojny światowej. Urodził się w 1906 roku w niemieckim Solingen. Pochodził z dość zamożnej rodziny kalwińskiej. Ojciec nazisty nigdy nie angażował się w politykę. W 1914 roku cała rodzina przeprowadziła się do Austrii. Eichmann miał czworo rodzeństwa, jego matka Maria zmarła młodo, ... »

 • Adolf Hitler - sylwetka postaci

  Adolf Hitler urodził się 20 kwietnia 1889 roku w ubogiej rodzinie, w małym austriackim miasteczku Braunau, niedaleko granicy z Niemcami. Pomimo to, że jako dziecko dobrze radził sobie w szkole, to w wieku piętnastu lat porzucił edukację. Głęboko interesował się sztuką i w wieku osiemnastu lat dwukrotnie próbował bezskutecznie dostać się n... »

 • Adolf Hitler - życiorys, biografia

  Adolf Hitler, dyktator III Rzeszy urodził się 20 kwietnia 1889 w niemieckim miasteczku Branau nad rzeką Inną, zmarł 30 kwietnia 1945 roku w oblężonym przez wojska radzieckie Berlinie. Był synem Aloisego Hitlera i jego trzeciej żony - Klary Pölzl (Klary Hitler). Zainteresowany był sztuką, malarstwem, polityką. Pragnął studiować na Akademii S... »

 • Afera Dreyfusa - opracowanie

  Afera Dreyfusa była długotrwałym procesem, mającym miejsce w latach 1894–1906. Zaangażowana była w niego głowa państwa, sądy, wojsko, jak również pisarze i cała opinia publiczna. Zaczęło się od niesprawiedliwego oskarżenia i nieumiejętności  przyznania się do błędu, a potem upartego zaprzeczania jakoby go popełniono; zakończyło... »

 • Afera Watergate

  Afera Watergate - amerykańska polityczna afera początku lat siedemdziesiątych. Wydarzenia bezpośrednio z nią związane obejmują lata 1972-1973. W roku 1972 aresztowano w hotelu Watergate współpracowników prezydenta Richarda Nixona. Byli podejrzani o włamanie do siedziby Partii Demokratycznej. Aresztowanie nie miało większego rozgłos... »

 • Afrika Korps - Korpus Afrykański - powstania i działania

  Kampanie prowadzone przez wojska włoskie pod dowództwem marszałka Rudolfo Grazianiego przeciwko Brytyjczykom w Afryce Północnej zakończyły się zupełną ich klęską. W obliczu kolejnych porażek jakich doznawali sojusznicy Rzeszy w Libii i Egipcie, dowództwo niemieckie zdecydowało się na wysłanie na tamtejszy front posiłkó... »

 • Afryka - Dekolonizacja Afryki - skutki, przyczyny, przebieg

  W epoce kolonializmu wiele potęg europejskich starało się zdobyć jak największe terytoria w obu Amerykach, Azji oraz Afryce. Poszukiwano złóż surowców naturalnych, które można było przejąć oraz taniej siły roboczej. Na terenach Afryki początkowo poszukiwano głównie niewolników, natomiast sam podbój nastą... »

 • Afryka w czasach panowania Oktawiana Augusta

  Oktawian August, uważany za geniusza nie tylko wojskowego, ale i wybornego organizatora życie społecznego, panował w latach 27 p.n.e.-14 n.e. Ze względu na liczne cnoty Oktawiana Augusta, imperium, które tworzył, nieustannie rozkwitało i pochłaniało nowe ziemie. Afryka Północna była dla Imperium Rzymskiego niezwykle ważną, ze wzglę... »

 • Afryka w XIX wieku - ekspansja kolonialna

  W XIX wieku niemal cały Czarny Ląd znalazł się w rękach Europejczyków. Dokonywali eksploatacji kraju, wywożąc kruszce i surowce, korzystając przy tym z pracy rodzimych mieszkańców, traktowanych zresztą jak towar i sprzedawanych poza kolonie. Jeszcze przed początkiem wieku problemem niewolnictwa zainteresowała się rewolucja francusk... »

 • Akira Kurosawa - biografia, życiorys

  Akira Kurosawa, najbardziej znany japoński reżyser, urodził się w Tokio w 1910 roku. Pochodził z rodziny o wojskowych tradycjach, jego ojciec był potomkiem samurajów. Miał sześcioro rodzeństwa, sam był najmłodszym dzieckiem. Ojciec Akiry miał niewielkie wykształcenie plastyczne, w młodości interesował się malarstwem europejskim. Najbliższ... »

« poprzednia 1234567 ostatnia

Polecane przedmioty