Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Abu Nidal - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W 1937 roku w Jaffie urodził się Hassan Sabri al Banna, znany później jako Abu Nidal („Ojciec Walki”). Pochodził z zamożnej rodziny rolniczej, jego ojciec był plantatorem owoców w rodzinnej Jaffie, jednak w 1948 roku musiał porzucić majątek. 

Sam Abu Nidal był studentem inżynierii. Swoje pierwsze kroki w działalności terrorystycznej stawiał w Jordanii w Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) Jasera Arafata (której jednym z najważniejszych członów była Al-Fatah). Jednak, gdy jej przywódca porzucił metody walki zbrojnej i opowiedział się za środkami pokojowymi, Abu Nidal sprzeciwił się takiej postawie i odłączył od pierwotnej organizacji. W 1974 roku założył własną tajną grupę o nazwie Fatah-Rada Rewolucyjna (znaną tez jako ANO, tj. Abu Nidal Organization). Skupiała ona skrajnych palestyńskich ekstremistów walczących przeciw Izraelowi, a także szeroko pojętemu Zachodowi oraz mniej radykalnym organizacjom palestyńskim. Abu Nidal przez wiele lat był najbardziej poszukiwanym przywódcą terrorystycznym, odpowiedzialnym za blisko sto zamachów, w których śmierć poniosło ponad 350 osób. 

Środki terroru stosowane przez ANO to przede wszystkim zamachy bombowe oraz porwania i wysadzenia...

Podobne wypracowania