Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Abu Nidal - biografia, życiorys

W 1937 roku w Jaffie urodził się Hassan Sabri al Banna, znany później jako Abu Nidal („Ojciec Walki”). Pochodził z zamożnej rodziny rolniczej, jego ojciec był plantatorem owoców w rodzinnej Jaffie, jednak w 1948 roku musiał porzucić majątek. 

Sam Abu Nidal był studentem inżynierii. Swoje pierwsze kroki w działalności terrorystycznej stawiał w Jordanii w Organizacji Wyzwolenia Palestyny (OWP) Jasera Arafata (której jednym z najważniejszych członów była Al-Fatah). Jednak, gdy jej przywódca porzucił metody walki zbrojnej i opowiedział się za środkami pokojowymi, Abu Nidal sprzeciwił się takiej postawie i odłączył od pierwotnej organizacji. W 1974 roku założył własną tajną grupę o nazwie Fatah-Rada Rewolucyjna (znaną tez jako ANO, tj. Abu Nidal Organization). Skupiała ona skrajnych palestyńskich ekstremistów walczących przeciw Izraelowi, a także szeroko pojętemu Zachodowi oraz mniej radykalnym organizacjom palestyńskim. Abu Nidal przez wiele lat był najbardziej poszukiwanym przywódcą terrorystycznym, odpowiedzialnym za blisko sto zamachów, w których śmierć poniosło ponad 350 osób. 

Środki terroru stosowane przez ANO to przede wszystkim zamachy bombowe oraz porwania i wysadzenia samolotów i statków. Działalność nie ograniczała się wyłącznie do terenów izraelskich, obejmowała niemal całą Europę. W 1974 roku w wyniku wysadzenia samolotu pasażerskiego TWA (lot z Aten do Rzymu) zginęło 88 osób, następnie w 1985 roku zaatakowano lotniska w Rzymie i Wiedniu. Znaną akcją był także atak na synagogę w Stambule w 1986 roku. W 1982 roku celem zamachu terrorystycznego zorganizowanego przez organizację stał się Shlomo Argova, ambasador Izraela w Londynie. 

Konsekwencją tej akcji była inwazja Izraela na Liban, która rozpoczęła się kilka dni później. Abu Nidal, od czasu odłączenia się od OWP, stał się zaciekłym wrogiem Jasera Arafata i za główny cel stawiał sobie zlikwidowanie jego najbliższych współpracowników. W tym celu przeprowadził również kilka zamachów. Na przestrzeni lat Abu Nidal ukrywał się w wielu miastach regionu, m.in. w Damaszku, Trypolisie, Bagdadzie czy w Chartumie. 

Było to możliwe dzięki temu, iż jego organizacja przez wiele lat cieszyła się kuratelą przywódców niektórych państw Bliskiego Wschodu (m.in. Saddama Husajna) oraz władz krajów tzw. bloku socjalistycznego (m.in. Polski Ludowej, Rumunii i Węgier). Abu Nidal kilkakrotnie był w Polsce, w latach 1980-1984 mieszkał nawet w Warszawie. Prowadził tu również interesy - siedziba firmy SAS Foreign Trade and Investment Company, której był właścicielem mieściła się w przy ulicy Stawki. 

Okoliczności śmierci Abu Nidala pozostają niewyjaśnione. Zginął w sierpniu 2002 roku w Bagdadzie, kiedy służby bezpieczeństwa próbowały go aresztować. Oficjalna wersja mówi jakoby popełnił on wtedy samobójstwo, jednak inne źródła insynuują, iż mogło to być zabójstwo.

Podobne wypracowania do Abu Nidal - biografia, życiorys