Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka Zawiszy Czarnego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zawisza Czarny herbu Sulima przyszedł na świat około roku 1370 roku w Garbowie. Wsławił się jako rycerz w wielu bitwach, wielokrotnie brał udział w walkach przeciwko Turkom. Kiedy usłyszał, że szykuje się ostateczna rozprawa Polaków z Krzyżakami, powrócił do Polski, by uczestniczyć w bitwie pod Grunwaldem, po której wystąpił z propozycją pokoju pomiędzy królem Władysławem Jagiełło a królem węgierskim Zygmuntem Luksemburskim, o czym świadczy układ w Lubowali w 1411 roku. Rok później wziął udział w turnieju rycerskim, którego okazał się zwycięzcą. Został wybrany jako jeden z sześciu posłów polskiej delegacji na Sobór w Konstancji, który odbywał się w latach 1414 – 1418, gdzie bronił osoby Jana Husa. Niedługo potem dostał się do niewoli czeskiej, z której został uwolniony za nieprawdopodobnie wielki okup. 

W 1415 roku Zawisza Czarny wygrał pojedynek z Janem z Aragonii, dzięki czemu utwierdził swą sławę jako niepokonany i niezwykle waleczny rycerz. Ponadto był bardzo prawy, stanowił symbol cnót rycerskich, cechowało go męstwo, odwaga i honor. Pilnie przestrzegał prawa rycerskiego. Dla wrogów był nieprzejednany, dla przyjaciół natomiast bardzo uprzejmy. Niezwykła...

Podobne wypracowania