Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hanna Suchocka - biografia, życiorys

Hanna Suchocka (ur. 1946) - polska polityk, radca prawny, wykładowca uniwersytecki, pierwsza (i do tej pory jedyna) w historii Polski kobieta - premier (w latach 1992-1993), były minister sprawiedliwości, poseł na Sejm PRL, ambasador Polski w Watykanie i przy Zakonie Maltańskim.

Suchocka specjalizuje się w prawie konstytucyjnym. Ukończyła studia akademickie na wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku 1968, później uzyskała stopień doktora nauk prawnych. Wykładała na takich uniwersytetach, jak: Katolicki Uniwersytet Lubelski, również w Instytucie Nauk Prawnych PAN. 

W latach ’80 była członkiem Sejmu z ramienia Stronnictwa Demokratycznego, w 1982 znalazła się w grupie posłów, domagających się delegalizacji „Solidarności”. Pod koniec kadencji stała się posłanką bezpartyjną. 

W roku 1922 została wybrana na urząd Prezesa Rady Ministrów, później powołano tworzony przez siedem partii prawicowych i centrowych jej koalicyjny rząd. Został on odwołany w 1993 z powodu tzw. wotum nieufności (uchwała parlamentu, stanowiąca o braku zaufania do działalności ministra, prowadząca do jego dymisji), zgłoszonego przez A. Pietrzyka z NFZZ „Solidarność”.

W rządzie J. Buzka Suchocka sprawowała funkcję ministra sprawiedliwości oraz prokuratora generalnego (1997). W roku 1999 została mianowana przez rząd kandydatką do funkcji sekretarza generalnego Rady Europy. Od roku 2001 sprawuje urząd ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, jak również przy Zakonie Maltańskim. 

Podobne wypracowania do Hanna Suchocka - biografia, życiorys