Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hanna Suchocka - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hanna Suchocka (ur. 1946) - polska polityk, radca prawny, wykładowca uniwersytecki, pierwsza (i do tej pory jedyna) w historii Polski kobieta - premier (w latach 1992-1993), były minister sprawiedliwości, poseł na Sejm PRL, ambasador Polski w Watykanie i przy Zakonie Maltańskim.

Suchocka specjalizuje się w prawie konstytucyjnym. Ukończyła studia akademickie na wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w roku 1968, później uzyskała stopień doktora nauk prawnych. Wykładała na takich uniwersytetach, jak: Katolicki Uniwersytet Lubelski, również w Instytucie Nauk Prawnych PAN. 

W latach ’80 była członkiem Sejmu z ramienia Stronnictwa Demokratycznego, w 1982 znalazła się w grupie posłów, domagających się delegalizacji „Solidarności”. Pod koniec kadencji stała się posłanką bezpartyjną. 

W roku 1922 została wybrana na urząd Prezesa Rady Ministrów, później powołano tworzony przez siedem partii prawicowych i centrowych jej koalicyjny rząd. Został on odwołany w 1993 z powodu tzw. wotum nieufności (uchwała parlamentu, stanowiąca o braku zaufania do działalności ministra, prowadząca do jego dymisji), zgłoszonego przez A. Pietrzyka z NFZZ „Solidarność”.

W rządzie J. Buzka Suchocka sprawowała funkcję ministra sprawiedliwości oraz prokuratora generalnego (1997). W roku 1999 została mianowana przez rząd kandydatką do funkcji sekretarza generalnego Rady Europy. Od roku 2001 sprawuje urząd ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej, jak również przy Zakonie Maltańskim. 

Podobne wypracowania