Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Erazm Ciołek - biografia, życiorys

Erazm Ciołek jest wybitnym artystą – fotografem, urodzonym w Warszawie w 1937 roku. Od kilkunastu lat jest członkiem ZAiKS-u ZPAF oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Jako fotograf zasłynął w latach 80-tych XX wieku, gdyż był jednym z czołowych fotoreporterów, który rejestrował przemiany polityczne i społeczne zachodzące w Polsce. W 1981 roku wydał album, zawierający 112 zdjęć przedstawiających robotników, którzy strajkowali w Stoczni Gdańskiej. 

W latach 1980 – 1989 wystawiał swoje prace w Anglii, Bułgarii, Francji, Niemczech, Polsce, Słowacji i Szwecji. W 1983 był obecny podczas pogrzebu warszawskiego maturzysty, Grzegorza Przemyka, który został bestialsko zamordowany przez Milicję Obywatelską.  Wydarzenie to zgromadziło tłumy i stało się wielką manifestacją przeciwko panującej władzy. Ciołek uczestniczył w pogrzebie jako fotograf. Uwiecznił na swoich zdjęciach między innymi tłumy, które niosły trumnę, matkę zamordowanego oraz księdza Jerzego Popiełuszkę. 

Erazm Ciołek jest laureatem wielu nagród, m.in. zdobył Nagrodę Komitetu Kultury Niezależnej ,,Solidarności” w 1984 roku. Trzy lata później otrzymał Nagrodę Dziennikarzy Niezależnych SDP za całokształt twórczości. W 1993 roku otrzymał Nagrodę Honorową XVIII Zjazdu Delegatów Polskich Artystów Plastyków, a w 2001 roku przyjął Odznakę Zasłużonego Działacza Kultury. W 1990 roku wydał album  ,,Polska sierpień 80 – sierpień 89”, w którym zamieścił 360 zdjęć. Erazm Ciołek jest pierwszym fotografem polskim, który pokazał podczas wystawy ponury świat narkomanów. Wcześniej mieszkał z nimi przez miesiąc. Ponadto jest on autorem wystaw z Egiptu, Libanu, Grecji, Nepalu i Nikaragui. Do tej pory żyje i tworzy w Warszawie. 

Podobne wypracowania do Erazm Ciołek - biografia, życiorys