Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Funk - biografia, życiorys

Kazimierz Funk urodził się 23 lutego 1884 r. w Warszawie. W wieku 16 lat, w 1900 r. ukończył gimnazjum w Warszawie, następnie wyjechał do Szwajcarii, gdzie studiował biologię. W późniejszym czasie studiował chemię w Bernie. Cztery lata później, w 1904 r. przeprowadził przewód doktorski pod kierownictwem profesora Stanisława Kostaneckiego. W kolejnych latach Funk pracował w Paryżu w Instytucie Pasteura, następnie na Uniwersytecie Berlińskim oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie oddawał się badaniom nad odkryciem przyczyny nieznanej choroby beri-beri. Kazimierz Funk odkrył i wyodrębnił z otrębów ryżowych pierwszą witaminę B1, a jego dalsze badania pozwoliły  wykryć tę witaminę m. in. w drożdżach, mleku czy mózgu wołowym. 

W 1912 roku Funk wprowadza termin ,,witamina”. Uważał, iż brak witamin przyczynia się do powstawania wielu chorób na przykład może powodować krzywicę, szkorbut czy pelagrę. Kiedy rozpoczęła się I wojna światowa, Funk przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie w tamtejszych laboratoriach prowadził badania nad wykorzystaniem witamin do celów leczniczych. Do Polski powrócił w roku 1923, a w latach 1923 – 1928 kierował oddziałem biochemii Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie. Podczas pobytu w Polsce oddawał się badaniom, które były związane ze wpływem witaminy B1 na przemianę węglowodanową oraz zajmował się badaniem kwasu nikotynowego. W 1928 roku opuścił Polskę i udał się do Paryża, gdzie przeprowadzał badania nad hormonami. 

W pierwszym roku trwania II wojny światowej, roku 1939, wyemigrował po raz kolejny do Stanów Zjednoczonych, gdzie pozostał już do końca życia, czyli do lat sześćdziesiątych. Zmarł bowiem 19 stycznia 1967 roku w Nowym Jorku, gdzie zajmował się badaniem, które miało wyjaśnić przyczyny zachorowania na raka. Kazimierz Funk pozostawił dla potomnych ponad 200 prac naukowych. 

Podobne wypracowania do Kazimierz Funk - biografia, życiorys