Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Funk - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kazimierz Funk urodził się 23 lutego 1884 r. w Warszawie. W wieku 16 lat, w 1900 r. ukończył gimnazjum w Warszawie, następnie wyjechał do Szwajcarii, gdzie studiował biologię. W późniejszym czasie studiował chemię w Bernie. Cztery lata później, w 1904 r. przeprowadził przewód doktorski pod kierownictwem profesora Stanisława Kostaneckiego. W kolejnych latach Funk pracował w Paryżu w Instytucie Pasteura, następnie na Uniwersytecie Berlińskim oraz w Wielkiej Brytanii, gdzie oddawał się badaniom nad odkryciem przyczyny nieznanej choroby beri-beri. Kazimierz Funk odkrył i wyodrębnił z otrębów ryżowych pierwszą witaminę B1, a jego dalsze badania pozwoliły  wykryć tę witaminę m. in. w drożdżach, mleku czy mózgu wołowym. 

W 1912 roku Funk wprowadza termin ,,witamina”. Uważał, iż brak witamin przyczynia się do powstawania wielu chorób na przykład może powodować krzywicę, szkorbut czy pelagrę. Kiedy rozpoczęła się I wojna światowa, Funk przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie w tamtejszych laboratoriach prowadził badania nad wykorzystaniem witamin do celów leczniczych. Do Polski powrócił w roku 1923, a w latach 1923 – 1928 kierował oddziałem biochemii Państwowego Zakładu Higieny...

Podobne wypracowania