Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Carlos Castaneda - biografia, życiorys

Carlos Castaneda  (1925-1998) – antropolog południowoamerykański, autor serii kontrowersyjnych książek związanych z szamanizmem. Jego prace skoncentrowane są na opisach doświadczeń paranormalnych, toleckiej (szamańskiej) magii i rytuałów magicznych oraz efektów używania halucynogennych narkotyków.

Biografia Castanedy jest dość interesująca: on sam utrzymywał, jakoby urodził się w São Paulo, 25 grudnia 1931 roku. Udowodniona za pomocą dokumentów prawda stwierdza jednoznacznie, iż nastąpiło to sześć lat wcześniej w Cajamarca (Peru). Na początku latach 50. wyemigrował do USA i w 1957 przyjął amerykańskie obywatelstwo, zmieniając swoje nazwisko z „Castañeda” na bardziej „angielskie” Castenada. Ukończył UCLA - Uniwersytet Kalifornijski (Los Angeles)  w roku 1970.

Swoje życie spędził Castenada na pracy nad swymi książkami oraz pracami akademickimi, opisującymi doświadczenia autora, jakich nabył przebywając wśród Indian Yaqui, zamieszkującymi Meksyk. Jego trzy pierwsze tytuły („Nauki Don Juana”, „Odrębna Rzeczywistość” i „Podróż do Ixtlan”) zostały napisane jeszcze w trakcie jego studiów akademickich. Publikacje te stanowią rodzaj dziennika, w którym autor opisuje swoje praktyki u indiańskiego szamana imieniem Don Juan Matus. Za wymienione książki Castaneda otrzymał tytuły naukowe (magistra, później doktora).

Prace i publikacje autora spotkały się z bardzo ożywioną krytyką środowiska akademickiego. Głównym powodem takiego odzewu były zamieszczone w książkach opisy używania substancji psychoaktywnych w celu osiągnięcia odmiennych stanów świadomości. Jego doświadczenia dowodzą, iż użycie odpowiednich roślin (pejotl, bieluń) wzmaga aktywność ludzkiego mózgu i pozwala na pełniejsze poznanie, ponieważ umożliwia działanie zwykle uśpionych części umysłu.  Później Castaneda odwrócił się jednak od narkotyków, ponieważ doszedł do wniosku, iż niszczą one energię człowieka oraz jego ciało fizyczne.

Kolejnymi wydanymi przezeń publikacjami były m.in. „Opowieści o Mocy”, „Magiczna podróż z Carlosem Castenadą” oraz (wydane już po jego śmierci) „Aktywna strona nieskończoności”. Jego dzieła zostały przetłumaczone na wiele języków (w tym polski); kilka z nich doczekało się również adaptacji filmowych.

Castaneda zmarł w roku 1998, lecz okoliczności jego śmierci oraz wiadomości o pogrzebie są równie niejasne, jak początek jego biografii. Prawdopodobnie został skremowany, a jego prochy wysłane do Meksyku.

Podobne wypracowania do Carlos Castaneda - biografia, życiorys