Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tony Blair - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Anthony Charles Lynton Blair - Tony Blair (ur. 1953) - były premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (1997-2007) oraz szef Partii Pracy (1994-2007).

Urodził się w Edynburgu. Z wykształcenia prawnik - ukończył St John's College w uniwersytecie Oksford. 

Blair zainteresował się polityką i w 1975 roku wstąpił do Partii Pracy. Postanowił dostać się do parlamentu, co udało mu się w roku 1938 (kiedy to dostał się do Izby Gmin), po nieudanej próbie rok wcześniej. Jego kampania prezentowała go jako człowieka szanującego pokój - był zwolennikiem rozbrojenia nuklearnego oraz wystąpienia Wielkiej Brytanii z EWG (Wspólnoty Europejskiej, wtedy Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej).

Blair szybko wspinał się po szczeblach kariery politycznej. W roku 1984 został głównym mówcą opozycji ds. finansowych. W 1987 wsparł zespół ds. handlu i przemysłu. W 1988 dostał się do „gabinetu cieni” na stanowisko ministra ds. energii, w 1989 ministra ds. zatrudnienia. Jego polityka bazowała przede wszystkim na pomyśle modernizacji programu politycznego partii laburzystowskiej. 

W roku 1992 Partia Pracy przegrała wybory rządkowe. Przywódca laburzystów,...

Podobne wypracowania