Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Wygnaniec - biografia, życiorys

Władysław Wygnaniec urodził się w roku 1105, jako pierwszy syn Bolesława Krzywoustego i Zbysławy. Prawdopodobnie władał Śląskiem, nim jeszcze rozbicie dzielnicowe doszło do skutku.

Około roku 1125 Władysław wziął ślub z córką margrabiego austriackiego - Agnieszką. Miało mu to zapewnić wsparcie ze strony sąsiada. Po śmierci ojca, w roku 1138, Władysław przejął we władanie dzielnicę senioralną, jako najstarszy syn. W dobie rozbicia utrzymanie władzy w poszczególnych dzielnicach nie było łatwe. Każdy z książąt musiał być czujny. Zasada ta dotyczyła zwłaszcza seniora. Tak więc w roku 1141 wyszła na jaw informacja, jakoby Salomea, Mieszko Stary oraz Bolesław Kędzierzawy zawarli układ z księciem Kijowa. Na skutki nie trzeba było długo czekać. Wojska Olegowicza napadły na Mazowsze łupiąc je. Konflikt między braćmi stał się faktem. Rok później Władysław wyruszył na podbój innych dzielnic, zajmując je z powodzeniem. Być może rozgoryczony wcześniejszymi knowaniami juniorów. Konflikt pogłębiał się, a walki Władysława z braćmi trwały nadal. W roku 1144 zażądali oni, aby Wygnaniec zrzekł się ziemi sandomierskiej, czego książę oczywiście nie zrobił. Nic nie zapowiadało, aby spory seniora i młodszych książąt miały się zakończyć. Sytuację pogorszyła wieść, iż Piotr Włostowic, najbliższy współpracownik Władysława i jego palatyn, zdradził go i sprzymierzył się z młodszymi braćmi. Książę ukarał niewiernego sługę w roku 1145 wyłupieniem oczu. Zajął również jego majątek, a rodzinę skazał na wygnanie. Spotkało się to z gniewem innych możnych panów, którzy podążyli w ślady Piotra i opuścili Władysława, odchodząc do jego braci. Rok później książę senior postanowił napaść na ziemie należące do Mieszka. Niestety nie był on w stanie go pokonać i zająć jego księstwa. 

Władysław miał coraz mniej sprzymierzeńców. Wykorzystali to Bolesław i Mieszko napadając na Śląsk i Małopolskę. Zajęli Kraków i zmusili Agnieszkę, aby wraz z potomkami, wyjechała do Niemiec. W zaistniałej sytuacji Władysław poprosił o pomoc Konrada III. Ten jednak uległ jego młodszym braciom przyjmując dobra w zamian za wycofanie swoich wojsk. Władysław z żoną i dziećmi przebywał w Altenburgu. Jak podają niektóre źródła, w roku 1147, udał się z Konradem III na krucjatę do Ziemi Świętej, która miała trwać około dwa lata. Niestety nie wiadomo, na ile owe informacje są prawdziwe.

Władysław Wygnaniec zmarł prawdopodobnie dnia 30 maja 1159 roku w Altenburgu.

Podobne wypracowania do Władysław Wygnaniec - biografia, życiorys