Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Herman - biografia, życiorys

Dokładna data narodzin Władysława Hermana nie jest znana. Szacuje się, iż przyszedł on na świat między rokiem 1042 a1044. Jego ojcem był Kazimierz Odnowiciel, a matką Maria Dobroniega. Był on ich młodszym synem. Następcą Odnowiciela miał zostać jego starszy syn, Bolesław Śmiały. Prawdopodobnie do śmierci brata, Władysław panował na Mazowszu, a swą siedzibę miał w Płocku. Niewiele istnieje informacji na temat owego okresu jego życia. Historycy przyjmują, że władzę nad państwem przejął dopiero ok. roku 1081. 

Po przejęciu panowania, siedzibą władcy stał się Płock. Około roku 1080 książę poślubił Judytę, która była córką Wratysława II. Małżeństwo zapewniło mu pokojowe stosunki z sąsiadem. Nie tylko z Czechami Władysław Herman utrzymywał przyjacielskie kontakty. Przychylni mu byli również władcy Niemiec oraz Węgier. 

Trzy lata po śmierci pierwszej żony, w roku 1089, Władysław Herman ponownie wstąpił w związek małżeński. Tym razem jego wybranką była siostra cesarza Henryka IV – Judyta Maria Szwabska. 

Panowanie Władysława Hermana przebiegało bardzo spokojnie. Brak było interwencji zbrojnych zarówno wymierzonych  w nasz kraj, jak i wypraw przez niego organizowanych na obce ziemie. Jedynie w roku 1090 miało miejsce starcie na Pomorzu, które jednak nie miało dla losów kraju większego znaczenia. 

Spokój panujący w królestwie miał zostać zmącony w roku 1093. Wtedy to doszło do buntu skierowanego przeciwko Sieciechowi. Władysław Herman, wspierany węgierskimi oraz czeskimi żołnierzami, zdołał zażegnać kryzys. Jednakże jego syn  Zbigniew został uznany, po owych wydarzeniach, za władcę. Herman nie miał innego wyjścia, jak uznać jego godność i ofiarował mu Śląsk, w którym miał sprawować swe rządy i zostać jego następcą.

Niestety działania Władysława Hermana nie przyniosły trwałego efektu. Sieciech wystąpił zbrojnie przeciwko Zbigniewowi, mając zresztą poparcie jego ojca. Mało tego, pojmał syna Władysława w roku 1096 i więził przez około rok. Spór zakończył się postanowieniami zawartymi w Gnieźnie, na mocy których Zbigniew otrzymał ziemię wielkopolską, a młodszemu synowi – Bolesławowi Krzywoustemu przypadł Śląsk. Nie był to koniec konfliktu, którego ogniskiem zapalnym był właśnie ów Sieciech. W roku 1099, synowie Władysława Hermana zarządzali, aby Sieciech został wypędzony. Mimo, iż problem został rozwiązany, Władysław nie zdecydował się odebrać dzielnic swoim synom. 

Władysław Herman zmarł dnia 4 czerwca 1102 roku.

Podobne wypracowania do Władysław Herman - biografia, życiorys