Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Herman - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dokładna data narodzin Władysława Hermana nie jest znana. Szacuje się, iż przyszedł on na świat między rokiem 1042 a1044. Jego ojcem był Kazimierz Odnowiciel, a matką Maria Dobroniega. Był on ich młodszym synem. Następcą Odnowiciela miał zostać jego starszy syn, Bolesław Śmiały. Prawdopodobnie do śmierci brata, Władysław panował na Mazowszu, a swą siedzibę miał w Płocku. Niewiele istnieje informacji na temat owego okresu jego życia. Historycy przyjmują, że władzę nad państwem przejął dopiero ok. roku 1081. 

Po przejęciu panowania, siedzibą władcy stał się Płock. Około roku 1080 książę poślubił Judytę, która była córką Wratysława II. Małżeństwo zapewniło mu pokojowe stosunki z sąsiadem. Nie tylko z Czechami Władysław Herman utrzymywał przyjacielskie kontakty. Przychylni mu byli również władcy Niemiec oraz Węgier. 

Trzy lata po śmierci pierwszej żony, w roku 1089, Władysław Herman ponownie wstąpił w związek małżeński. Tym razem jego wybranką była siostra cesarza Henryka IV – Judyta Maria Szwabska. 

Panowanie Władysława Hermana przebiegało bardzo spokojnie. Brak było interwencji zbrojnych zarówno wymierzonych  w nasz kraj, jak i wypraw przez niego organizowanych na obce ziemie. Jedynie w roku 1090 miało...

Podobne wypracowania