Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ludwik XV - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ludwik XV urodził się dnia 15 lutego 1710 roku w Wersalu. Rodzicami przyszłego króla Francji byli Ludwik Mały Delfin oraz Maria Adelajda Sabaudzka. Młody następca tronu bardzo szybko objął rządy w państwie. Został królem Francji oraz Nawarry w roku 1722, a rządy sprawował od roku 1723 (kiedy według parlamentu osiągnął wiek dorosły). Mimo tego, iż Ludwik XIV miał wielu potomków płci męskiej (syna, wnuków oraz prawnuków), a Ludwik był najmłodszym z nich, w skutek nieszczęśliwych splotów okoliczności, to właśnie on objął tron. Swe dzieciństwo spędził z dala od Wersalu, w Vincennes. Dworzanie dbali o zdrowie jedynego następcy, aby w przyszłości mógł objąć rządy. Po siedmiu latach spędzonych pod opieką madame de Ventadour, wychowaniem przyszłego króla zajęli się Villeroi oraz Andre de Fleury, który został najbliższym doradcą króla. 

W roku 1725, dnia 4 września, Ludwik wstąpił w związek małżeński. Jego wybranką została Maria, córka Stanisława Leszczyńskiego. Mimo tego, że w roku 1721 został zaręczony z Marianną Burbon. Dzięki ślubowi Ludwika z Marią, w przyszłości pretendent do tronu polskiego mógł liczyć na poparcie i pomoc swego zięcia, który był osobą bardzo wpływową na arenie...

Podobne wypracowania